Batı marmara bölgesinde sigara bağımlılığı bulunan bireylerin bağlanma ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment and personal well-being of nicotine addicted individuals in western marmara
  1. Tez No: 586003
  2. Yazar: HANDE SU KÖKÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili Çalışmasında Batı Marmara bölgesinde sigara bağımlılığı bulunan bireylerin bağlanma ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Sigara bağımlılığı bulunan bireylerin bağlanma ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışmada, konuyla ilgili literatür incelemesinin ardından Batı Marmara Bölgesinde gerçekleştirilen anket çalışmasıyla birincil veriler toplanıp analiz edilmiştir ve yorumlanmıştır. TBRSH Çalışmasına dahil olan katılımcılardan 9 bölge arasında olan Batı Marmara içerisinde yaşayan 2900 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YIYE-II) ve Kişisel İyi Oluş indeksi yetişkin türkçe formu Ölçekleri uygulanan bireylerin bağlanma boyutları ve kişisel iyi oluş düzeyleri incelendi. 2900 katılımcının %48,2'sinin (n=1397) kadınlardan ve %51,8'sinin (n=1503) erkeklerden oluştuğu görülmüştür. Çalışmamızda cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek durumunun sigara kullanım sayısına olan etkisi istatistiki olarak anlamlı düzeydedir. Sonuçlar doğrultusunda bağlanma kaygı düzeyleri ile sigara kullanım sayısı arasında ise pozitif yönde istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kişisel iyi oluş ölçeğinden alınan toplam puan ile sigara kullanım sayısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda, sigara bağımlılığı ile mücadelede kişisel iyi oluş düzeylerini arttırıcı biyopsikososyal yaklaşımlar ile önleyici çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this reserach is to find ınvestigation of the relationship between attachment and personal well-being of nicotine addicted individuals in Western Marmara. This research includes, literatüre analyses and questionnairres about topic. 2900 people who lives in West of Marmara comsitutes examples of this research also they are belongs to TBRSH studies which includes nine different areas. Close relantionship lives inventory and the index of personal good existance adult turkis form scoles are investigated in this research. %48.2 of 2900 people are female and %51.8 of them are male. İn this research sex, marital status, education level, working status affects to smoking. According to results; afilliation anxiety level and using cigarette level has dramatically passitive relantionship. On the other hand personal good existance and using cigarette has dramatically negative relationship. As a result; in the struggle of smoking cessation can be successful if personal good existance increase.