Boksörlerde spor yaşının postural durum üzerine etkisi
The effect of experience on postural status in boxers
- Tez No: 586004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, boksörlerde spor yaşının postür üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya milli takım düzeyinde olan yıldızlar kategorisinde yaş ortalamaları 15,67±0,488 yıl, spor yaşı ortalamaları 2,07±1,335 yıl olan 15 kadın boksör, gençler kategorisinde yaş ortalama-ları 17,27±0,458 yıl, spor yaşları ortalaması 3,40±2,063 yıl olan 15 kadın boksör, büyükler kategori-sinde yaş ortalaması 25,53±4,549 yıl, ve spor yaşları ortalaması 7,20±3,075 yıl olan 15 kadın bok-sör olmak üzere toplam 45 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katımcıların postür analizle-ri Symmetrigraf yöntemi ile, 6 cm'lik karelere ayrılmış bir tablo önünde ayakta durdurularak yapıl-mıştır. Sonrasında Bragg postür tablosuna göre yerleştirilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Boksörlerde postural bozukluklarla spor yaşı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapı-lan bu çalışmada, sporcuların 2,07 yıl, 3,40 yıl ve 7,20 yıl spor yaşına sahip olmaları ile torakal ki-foz, lumber lordoz, saggital planda baş hizası, başın değerlendirilmesi, omuz değerlendirilmesi, omur değerlendirilmesi, kalçanın değerlendirilmesi, boyun değerlendirilmesi, sırt değerlendirilmesi, bel değer-lendirilmesi, karın değerlendirilmesi ve diz değerlendirilmesine ilişkin postural değerlendirmeler arasın-da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (P>0,05). Sonuç olarak; Boksörlerde bazı postural parametrelerin standart postür yapısına uygun olu-şu, boks sporunun kişinin standart postür yapısını spor yaşı ile etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Sports Age on Postural Status in Box-ers. The average age of 15,67 ± 0,488 years in the national team category, 15 female boxers with a mean age of 2,07 ± 1,335 years, the average age of 17,27 ± 0,458 years in the youth category, and the average age of sports 3,40 ± 2,063 years. 45 female athletes participated in the study volun-tarily, 15 female boxers in the adult category, with a mean age of 25.53 ± 4,549 years, and 15 female boxers with an average age of 7.20 ± 3,075 years. In the study, posture analysis of the participants was measured by Symmetrigraf method, standing in front of a table divided into 6 cm squares. Bragg was placed according to the posture table and evaluations were made. As a result of the study, the average age of sports athletes according to the categories of stars 2.07 years, young people 3.40 years and adults were determined as 7.20 years. There was no significant relationship between postural evaluations of thoracic kyphosis, lumbar lordosis, sagittal head height, head evaluation, shoulder evaluation, spine evaluation, hip evaluation, neck evaluation, back evaluation, waist evaluation, abdominal evaluation and knee evaluation (P> 005). As a result; It was determined that some postural parameters in boxers were in accordance with standard posture structure and boxing sport did not affect the standard posture structure of the person with Sport age.