Zerkeşî'nin el-Burhân fî Ulûmi'l-Kur'ân adlı eserinin belagat ilmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of zarkashī's named work of al-Burhān fī Ulūmi'l- Qur'ān in terms of the rhetoric
- Tez No: 586012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kur'ân-ı Kerîm edebî bir mucizedir. Kur'ân'ın doğru bir şekilde anlaşılması büyük ölçüde onun üslûbunu bilmekten geçmektedir. Bu çerçevede onun edebî yönünü direkt ya da dolaylı yönden inceleyen pek çok çalışma bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ez-Zerkeşî'nin“el-Burhân”adlı eseridir. Bu eserde,“Üslûbu'l-Kur'ân ve Belağat Sanatları”başlığı altında geniş bir muhteva yer almaktadır. Öyle ki bu eserde belağat ilminin temel kural ve metotları, ez-Zerkeşî tarafından Arap dilinin kuralları içerisinde ve Kur'ân-ı Kerîm temelinde ele alınmaya çalışılmaktadır. İşte bu çalışma söz konusu eseri belağat ilmi açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler Kur'ân, ez-Zerkeşî, el-Burhân, Üslûbu'l-Kur'ân, Belağat.
Özet (Çeviri)
The Qur'ān is a literary miracle. The truthful understanding of the Qur'ān is largely through acquaintance of its wording. In this context, many studies examining the literary aspect of the Qur'ān directly or indirectly. One of them is the work of al-Zarkashī, named 'al Burhān'. This work, under the title of“Uslūbu'l-Qur'ān and Fann al-Balaghah”contains a wide content. So much so that, the basic rules and methods of alm al-balaghah in this work are tried to be discussed by the al-Zarkashī in the rules of the Arabic language and the basis of the Qur'ān. This study aims to evaluate this work in terms of rhetoric. Keywords Qur'ān, al-Zarkashī, al-Burhān, Uslūbu'l-Qur'ān, Rhetoric.