Zerkeşî'nin 'El-burhân fî ulûmi'l-Kur'an'ında anlama ve yorum
Understanding and interpretation in Zerkeşi?s El-Burhan fi ulumi?l-Quran
- Tez No: 211918
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dört bölümden mütesekkil olan tezimiz çagın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Kur'an'ı dogru anlamada bir yöntem arayısıdır. Bu yöntem arayısı Kur'an ilimleri alanında sistematik bir eser olan Zerkesi'nin ?el-Burhan fi Ulumi'l-Kur'an? adlı eseri çerçevesinde ve Kur'an ilimleri ve Tefsir usulü eserleri de dikkate alınarak ve karsılastırmalarda bulunularak hazırlanmıstır. Birinci bölümde Zerkesi'nin hayatı ve eserleri incelenmis ve Kur'an ilimlerindeki etkisine vurgu yapılmıstır. Zerkesi'nin eserini anlamanın aynı zamanda çagını, öncesi ve sonrası dönemi de anlamakla mümkün olabilecegi kanaatine varılmıstır. kinci bölümde Hermeneutikte anlam-anlama, yorum-yorumlama ve Tefsir usulünde tefsir ve te'vil konuları islenerek henüz çagdas sayılan Hermeneutikin verilerinden faydalanılarak Kur'an'ı anlama ve yorumlamaya katkıda bulunabilecegine dikkat çekilmistir. Tefsir ve te'vilin birbiriyle baglantılı iki farklı asama oldugu sonucuna varılmıstır. Üçüncü bölümde Dil adıyla, Arapça olarak nazil olan Kur'an'ın dogru bir sekilde anlasılmasının Arapçanın ve özelliklede Kur'an'ın kendisine has Arapça dili kullanımının bilinmesinin gerekliligi ele alınmıstır. Dödüncü ve son bölümde ise Baglam adı altında Kur'an'ın gerek iç ve gerekse dıs baglamının göz ardı edilerek dogru anlasılmasının mümkün olamayacagı belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Our thesis that consists of four part is a seeking for a method in true understanding of the Quran in view of the needs of the age. This thesis which is concerned with seeking for a method is prepared in the framework of Zerkesi?s el-Burhan fi Ulumi?l-Quran and regarding the works about Qur?anic science and methodology of tafsir. In the first section we have handled Zerkesi?s life, works and his effect on Quranic sciences. We have concluded tihs part that understanding of the Zerkesi?s work is not possible without understanding of his age, ?? In the second part we have studied meaning-understanding, interpretation-interprete, tafsir and ta?wil in methodology of tafsir and emphasised that using of hermeneutic method may contribute to understanding and interpretation of the Quran. We have concluded that tafsir and ta?wil are stages of the interpretation which are connected with each other. The third part is concerned with language. In this part we have stressed that true understanding of the Quran depends on knowing Arabic, especially charasteristics of the language peculiar to Quran. In the final part that is concerned with `context? we have emphasised that true understanding of the Quran is not possible without regarding the internal and external context of the Quran.