Avrupa'da görev yapan Türkçe öğretmenlerinin teknoloji kullanımı ile ilgili performans ölçümü
Performance measurement about usage of technology of Turkish teachers who work in Europe
- Tez No: 586017
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yurt dışındaki Türk çocuklarının ana dilleri olan Türkçe' yi öğrenmesi içinde bulunduğu toplum dilini öğrenmesi kadar önemli bir konudur. Çünkü bu çocukların yaşadığı toplumla uyum sağlaması için bulundukları ülkenin resmi dilini öğrenirken kendi kültürüyle bağlarının korunması ve güçlenmesi için de Türkçe' yi öğrenmesi gerekmektedir. Bu noktada iki dilli olarak adlandırılan bu çocukların ana dili eğitimleri üzerinde durulması gereken hassas bir konudur. Nitekim bu çocukların ana dili öğrenme konusu eğitim politikalarından, öğretimde kullanılan materyallerden ve en önemlisi de bu süreci yöneten ve şekillendiren öğretmenlerden etkilenen bir alandır. Bu bağlamda Avrupa' da Türk çocuklarına Türkçe öğreten öğretmenlerin teknoloji kullanma performansları ölçülmüştür. Araştırmada mahallen atanan ve MEB tarafından görevlendirilen toplam 57 öğretmene anket soruları sorulmuş ve donanım, yazılım ve uygulamalar ve bilgisayarlı öğretime ilişkin yeterlikleri değerlendirilmiştir. Araştırmada anketten elde edilen yüzdelik ifadelerle katılımcıların cinsiyet; mezun olunan fakülte, bilgisayarla ilgili herhangi bir eğitim ya da kurs alıp almamaları ve görev yaptıkları okullarda bilgisayarlı öğretim yapılıp yapılmadığına ilişkin bilgileri değerlendirildiği için uygulanan araştırma modeli karma araştırma modeli olarak belirlenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda öğretmenlerin bahsi geçen üç yeterlik alanında da kendilerini yeterli hissettikleri fakat buna rağmen donanıma ilişkin yeterliklerinin diğer iki yeterliğe göre daha az yüzdelik değere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bilgiler ışığında yurt dışında görev yapan Türkçe öğretmenleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Learning Turkish as the mother tongue of Turkish children abroad is as important subject as learning the language of the country in which they live. Children need to learn Turkish for protection and strengthening of ties with their own culture while they learn the official language of the country in which they live to fit into society. ın this context,, it is delicate subject to dwell on mother tongue education of these children called bilingual. Thus the learning mother tongue of these children is a subject affected by educational policy, the materials used in teaching and most importantly, the teachers managing this process. In this context, the performance in using technology of the teachers teaching Turkish to Turkish children in Europe is evaluated. In this survey, a questionnaire is conducted to 57 teachers from both Ministry of National Education of Turkey (Abroad Assignment) and local authority abroad. Teachers' qualifications related to hardware, software, applications and computerized education are evaluated. In this survey, applied research model is stated as mixed research model because the information related to the gender of the participants, the faculty they graduated, whether they have any computer training or courses and whether they have computerized education at their school, is evaluated with percentages obtained from the questionnaire. As a result of evaluations, it is found out that teachers are self-sufficient in all three competence areas, though the qualifications related to the hardware have less percentage than the other two qualifications. In the light of this information, suggestions are made for the Turkish teacher working abroad.