Hemşirelerdeki örgütsel sessizlik ile etik liderlik arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determination of the relationship between organizational silence and ethical leadership in nurses
- Tez No: 586021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin yönetsel etik davranışlarının örgütsel sessizlik nedenlerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Çanakkale'de Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Hastanesi'nde çalışan, çalışmaya katılmaya gönüllü 277 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında 14 soruluk sosyodemografik bilgiler formu, Örgütsel Sessizlik Ölçeğinin Sessizlik Nedenleri bölümü ve Yönetsel Etik Davranışlar Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve ileri istatiksel analizler kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğu devlet hastanesinde, 26-30 yaş arasında, kadın, evli, çocuk sahibi olmayan, örgün eğitim lisans mezunu, meslekte çalışma süresi 5 yıldan az, kurumda çalışma süresi 1-3 yıl arasında, yoğun bakım ve cerrahi serviste, gece gündüz karışık çalışmaktadır. Hemşirelerin çoğu dernek ve sendika üyesi değil, 657 sayılı devlet memuru statüsündedir. Katılımcıların“Örgütsel Sessizlik Nedenleri ”ne verdikleri cevapların puan ortalaması 2,49±0,74 bulundu. Hemşirelerin en çok sessiz kalma nedenleri sırası ile; yönetsel ve örgütsel nedenler (2,60), işle ilgili konular (2,56) ve ilişkileri zedeleme korkusu (2,54) olarak bulundu. Hemşirelerin“Yönetsel Etik Davranışlar Ölçeği”ne verdikleri cevapların puan ortalaması 3,58±0,56 olarak bulundu. Hemşirelerin algısına göre, yönetici hemşirelerinin yönetsel etik davranışları en yüksek hak ve özgürlükler (3,73), doğruluk dürüstlük (3,64) ve olumlu insan ilişkileri (3,58) olarak bulundu.“Örgütsel Sessizlik Nedenleri”ve“Yönetsel Etik Davranışlar Ölçeği”arasında genel olarak negatif yönlü ve orta ilişkili bulundu. Üniversite Hastanesinde çalışan hemşirelerde örgütsel sessizlik nedenleri devlet hastanesinde çalışan hemşirelere göre daha fazla bulundu. Devlet hastanesinde çalışan hemşirelerde yönetsel etik davranışlar ölçeğinin alt boyutu adalet-eşitlik algısı daha yüksek bulundu. Öneri olarak, hemşirelerin meslek örgütlerine üye olması, yöneticilerin astları ile toplantı yapması, hizmet içi eğitimlere etik liderlik konusunun verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in descriptive and relationship-seeker form to ascertain the effect of nurses' managerial ethical behaviors on the causes of organizational silence. Research sample consisted of 277 volunteer nurses working at the Ministry of Health and University Hospital in Çanakkale. In the collection of data, 14-question sociodemographic information form, Causes of Silence section of the Organizational Silence Scale, and Managerial Ethical Behaviors Scale were used. Descriptive and advanced statistical analyses were used in the analysis of the data. Most of the nurses participating in the study were between the ages of 26-30, women, married, without children, formal education undergraduate, worked in public hospitals, with a working time less than 5 years in the profession, working time in the institution between 1-3 years in intensive care and surgical services, and working with mixed shift including night and daytime. Most nurses are not members of associations and trade unions, but in status of civil servant law no.657. Participants' score average to the question of“Reasons for Organizational Silence”was 2.49±0.74. Nurses' reasons for remaining silent were found respectively as administrative and organizational reasons (2.60), business issues (2.56) and fear of undermining relations (2.54). Nurses' score average in their responses to“Managerial Ethical Behavior Scale”was 3.58±0.56. According to nurses' perception, managerial ethical behaviors among executive nurses was found to be the highest respectively in rights and freedoms (3.73), integrity honesty (3.64) and positive human relations (3.58). A general negative and moderately associated relationship was found between“Causes of Organizational Silence”and“Managerial Ethical Behavior Scale”. Organizational silence was found higher among nurses working at University School Hospitals compared to those working in State Hospitals. As a proposal, it is recommended that nurses become members of professional organizations, that managers meet with their subordinates, and that ethical leadership subject should be included in in-service trainings.