Buzağılarda göbek lezyonlarının tanı, tedavi ve prognozu üzerine bir araştırma
A study on the diagnosis, treatment and prognosis of umbilical disorders in calves
- Tez No: 586023
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmada buzağılarda sıklıkla gözlenen göbek bölgesinin lezyonlarının tanı, tedavi ve prognozunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyali çeşitli göbek lezyonu bulunan değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 42 adet buzağıdan oluşturuldu. Çalışma materyali olan buzağılar Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi kliniğinde muayenesi yapıldı. Lezyonların her biri kendi grupları içerisinde anemnez, fiziksel muayane, gerek ayakta gerek lateral pozisyonda yatarak muayene, idrar muayanesi ve görüntüleme yöntemleri kullanarak yorumlandı. İntra abdominal seyreden olguların çoğunda kontrast radyografi ve ultrasonografi muayenesi yapıldı. Çalışmamızda elde edilen verilere göre hernia umbilicalis % 26,1 (11 olgu), hernia umbilicalis + göbek hematomu + rektovajinal fistül % 2,3 (1 olgu), umbilikal granulom % 5 (2 olgu), richer fıtığı % 5 (2 olgu), omphalitis % 7,1 (3 olgu), omphalophlebitis %12 (5 olgu), omphalourachitis % 21,4 (9 olgu), omphalourachitis + omphalophlebitis % 2,3 (1 olgu), omphalourachitis + omphalophlebitis + omphalitis % 2,3 (1 olgu), urachus fistülü % 2,3 (1 olgu), göbek apsesi % 7,1 (3 olgu), abomasum fistülü % 7,1 (3 olgu) şeklinde sıralanmışlardır. Klinik bulgular sonucu yapılan muayenede buzağıların her biri kendi içerisinde gruplara ayrıldı. Buzağıların iyileşme oranlarına bakılarak prognozun doğruluğu kanıtlandı. Göbek lezyonlarının somut bir bilgi verdiği, organ komplikasyonunun bulunmadığı ve genel durumun iyi olduğu hastalarda prognoz olumludur. Lezyonların boyutu, formu hakkında net bir bilgi alamadığımız ve organ komplikasyonunun orta derece olduğu durumlarda prognoz şüphelidir. Komplikasyonun şiddetli, genel durumun kötü olduğu hastalarda prognoz olumsuzdur. Bu grupta mortalite oranı yüksek olarak yorumlandı. Sonuç olarak göbek lezyonu olan buzağılarda lezyonun şiddeti, komplikasyon varlığı ve buzağının genel durumuna göre uygun tedavi şekli seçildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to search the diagnosis, treatment and prognosis of frequently observed umbilical disease in calves. The study material was formed according to 42 calves with umbilical lesion which are from different races, ages and sexes. The calves that are the source of the study material were examined at Aydın Adnan Menderes University of Veterinary Medicine Departmant of Surgery. Each lesion was interpreted among their own group in terms of anemnesis, physical examination, whether ambulatory treatment or inpatient treatment in lateral position. In most of the intra abdominal on going cases, contrast radiography and ultrasonography examination were completed. According to the data in our study, the cases that were analysed are hernia umbilicalis % 26,1 (11 events), hernia umbilicalis + umbilical cord hematoma + RVF % 2,3 (1 events), umbilical granuloma % 5 (2 events), richter's hernia % 5 (2 events), omphalitis % 7,1 (3 events), omphalophlebitis % 12 (5 events), omphalourachitis % 21,4 (9 events), omphalourachitis + omphalophlebitis % 2,3 (1 events), omphalourachitis + omphalophlebitis + omphalitis % 2,3 (1 events), urachal fistula % 2,3 (1 events), umbilical abscess % 7,1 (3 events), abomasum fistulas % 7,1 (3 events). As a result of the clinic evidence, each of the calves was classified among themselves. By looking at the rate of the calves' recovery, the accuracy of the prognosis was proved. Prognosis is positive in the patients in which umbilical lesions give perceptible information, there is no organ complication and whose general state of health is good. Prognosis is problematical in the situations from which we can't get certain information about the dimension of the lesion or form and the organ complication is mediocre. Prognosis is negative among the patients with severe complication and poor general state of health. In this group, the rate of mortality was high. Consequently, for the calves with umbilical lesion; the proper treatment was chosen due to the severity of the lesion, the existence of the complication and the general state of the calve.