Neonatal septik artritisli buzağılarda etiyolojinin araştırılması
Investigation of etiology in neonatal calves with septic arthritis
- Tez No: 316769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SİNAN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, neonatal buzağılarda sıklıkla karşılaşılan ve gösterdiği yüksek mortalite oranlarına bağlı olarak ciddi ekonomik kayıplara yol açan septik artritisin etiyolojisine ışık tutmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniğine getirilen 16 septik artritisli Holstein ırkı buzağı dahil edildi. Buzağıların anamnez bilgileri alındıktan sonra klinik muayeneleri yapılarak; alınan kan ve sinoviya örneklerinde mikrobiyolojik muayeneler gerçekleştirildi. Elde edilen veriler neonatal septik artritisin etiyolojisinde yetiştiriciye bağlı faktörlerden kolostrumun yetersiz verilmesi ve göbek kordonu bakımının ihmal edilmesinin önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir. Olguların hiçbirinde kan örneğinden bakteri izole edilemezken, sinoviyal sıvı örneklerinden %75 oranında etkenin izole edilebilmesi etiyolojinin belirlenmesinde sinoviyal sıvı örneğinin değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak; izole edilen enfeksiyöz etkenlerin anamnez ve klinik muayene bulguları ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği, ancak bu şekilde neonatal septik artritisin oluşmasında etkili olan etiyolojik faktörlerin ve alınması gereken profilaktik önlemlerin belirlenebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out to shed light on the etiology of septic arthritis which is frequently encountered in neonatal calves and causing serious economic losses due to high mortality rates. Sixteen Holstein breed calves with septic arthritis brought to Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Veterinary Medicine Surgery Clinics included in this study. After taking history of calves, clinical examinations were done and collected blood and synovial samples were evaluated microbiologically. The data obtained showed that, breeder dependent factors like inadequate colostrum giving and neglecting umbilical cord care play an important role in the etiology of septic arthritis. The bacteria could not be isolated from blood samples in any of the cases, whereas isolated from synovial fluid samples 75% reveals the importance of the evaluation of synovial fluid samples to determine the etiology. As a result, the isolated infectious agents should be evaluated in conjunction with history and clinical examination findings, which are effective only in this way to be determined the etiological factors in the formation of neonatal septic arthritis and prophylactic measures should be considered.