Buzağılarda göbek fıtıklarının onarımında greft kullanımının postoperatif ağrı üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness on postoparative pain of graft use in the repair of umbilical hernia in calves
- Tez No: 487110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Neonatal buzağılarda göbek fıtıkları yaygındır ve bu olgularda çoğunlukla doğrudan (herniorafi) veya greft ile onarım (hernioplasti) şeklinde bir cerrahi işlem uygulanmaktadır. Yara kenarları ve abdominal duvarda şekillenebilecek gerginliğe bağlı ağrıyı hafifletmek amacıyla uygun greft kullanımının postoperatif ağrıyı azaltacağı açıktır. Ancak, bu hayvanlarda postoperatif analjezik kullanımı çoğunlukla gözardı edilmektedir. Sunulan çalışmada, buzağılarda göbek fıtıklarının onarımında greft kullanımıyla postoperatif ağrının varlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışma farklı ırk ve cinsiyete ait, yaşları 1-3 aylık olan ve göbek fıtığı tanısı konulan 16 adet buzağı üzerinde yürütüldü. Fıtık delik çaplarına göre standardize edilen buzağılar rastgele iki gruba ayrıldı. Grup I'de (n=8) fıtık deliği kenarları karşı karşıya getirilerek ayrı Lembert dikiş tekniği herniorafi gerçekleştirildi. Grup II'de ise fıtık deliği polipropilen mesh ile hernioplasti tamamlandı. Daha sonra üç farklı ağrı skalasına göre postoperatif 2, 4, 8 ve 12. saatlerde buzağılar değerlendirildi. Ayrıca başlangıç ve postoperatif 2, 4, 8 ve 12. saatlerde vital değerlerin kayıtları alındı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak Minitap-17 paket programında karşılaştırıldı. Grup I'de postoperatif 4. saat kalp frekansı ile diğer süreler arasında ve postoperatif 4.
Özet (Çeviri)
In neonatal calves, umbilical hernias are common, and a surgical procedure is usually performed either directly (herniorrhaphy) or through repair with graft (hernioplasty). In order to relieve the tension-related pain that would be seen on the wound edges and abdominal wall, proper graft use may reduce postoperative pain. However, the use of postoperative analgesics in these animals is often overlooked. In the present study, it was aimed to determine the relationship between the use of grafts and the presence of postoperative pain in the repair of umbilical hernia in the calves. The study was carried out on 16 calves of different races, sexes and aged 1-3 months with a diagnosis of umbilical hernia. Calves that were standardized according to the hernia defect diameters were randomly divided into two groups. In Group I (n = 8), herniorrhaphy was performed by facing the edges of the hernia with the separate Lembert suture technique on the hernia defect. In group II, herniorrhaphy was completed with a polypropylene mesh to hernia defect. Afterwards, according to three different pain scales, calves were evaluated at postoperative 2, 4, 8 and 12 hours. Records of vital values were also taken at baseline and at postoperative 2, 4, 8, and 12 hours. The data was statistically compared in the Minitap-17 package program.