Hitabun' nebiyyi fi'l-Kur'ani'l-Kerim
Yüce Allah'ın Kur'an Kerim'de Nebi'ye (S A V) hitabı
  1. Tez No: 586025
  2. Yazar: MOHAMED IBRAHİM HAMMOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDİN ALLİSSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla. Bütün hamdler Allah'a mahsustur. Salat ve selam peygamberimizin، onun ailesinin ve ashabının üzerine olsun. Bu، yüksek lisans seviyesine ulaşma maksadıyla yazılmış bir konunun özetidir ve bu konunun başlığı: Kuran-ı Kerim'de Peygamberimize yapılan (sallallahu aleyhi ve sellem) hitabtır. Konuyu 3 kısma böldüm. Bunlar: Mukaddime، 3 ayrı bölüm ve sonuçtur. Konuya، içerisinde Allah'ın Peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) hitap ettiği ayetleri ekledim. Hemen ardından bu ayetleri açıkladım ve bu ayetlerin içlerinde barındırdıkları manalara ve faydalara değindim. Ve Allahın“Ey nebi!”ve“Ey resul!”sözüyle peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) hitap ettiği ayetler ile başladım. Ve aynı şekilde içerisinde Allah'ın peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) önemini ve derecesinin yüksekliğini beyan etmek amacıyla hitap ettiği ayetlerden bahsettim. Ve içerisinde Allahın، peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) onun yüce ahlakını gözler önüne sermek amacıyla hitap ettiği ayetlerden bahsettim. Ve de kendisiyle süslenilmesi gereken ahlaka açıklığa kavuşturuldu. Ve içerisinde Allahın، peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) onun sıfatlarını belirtmek amacıyla hitap ettiği ayetlere değindim. Ve insanların، okuduklarında“Allah Teala، peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) sitem ediyor.”zanlarına kapılmalarına sebep olan hitaplardan bu konuda şekki ve şüpheyi giderdim. Son olarak ise bir takım tavsiye، nasihat ve bu tezin anlatmak istediğini zikrederek kalemimi sayfadan kaldırıp yazıma son verdim. Alemlerin rabbi olan Allaha Hamdolsun.
Özet (Çeviri)
In the name of Allah، the Beneficent، the Merciful. Praise be to Allah، Lord of the worlds! I ask Allah (SWT) to send His blessings upon our Prophet Muhammed (PBUH) and upon his family، and all his companions! This is my thesis summary for attaining my master's degree entitled:“Addressing the Prophet (PBUH) in the Holy Qur'an.”I have divided my thesis into an introduction، three chapters، and a conclusion. I have tackled the verses which address the Prophet (PBUH) and have written their interpretations and indicated the benefits and meanings they contain. I have talked about the verses which start by Allah's saying:“O Prophet”or“O Messenger .”I have also talked about the verses where Allah (SWT) indicates the Messenger's high status . Furthermore، I have mentioned the verses where Allah (SWT) addresses the Prophet (PBUH) and shows his great manners or the manners which he (PBUH) should have. In addition، I have also tackled the verses in which it seems to people that Allah (SWT) blamed the Prophet (PBUH). At the end of my thesis، I have concluded it by some results، recommendations، and pieces of advice . Finally، all praise is to Allah (SWT) and I ask Him (SWT) to accept this work from me; Amin!