Uşak ilinde toplam karma rasyon uygulayan süt sığırı işletmelerinde yem partikül büyüklüğünün ve süt yağı ilişkisinin araştırılması
Investigation of feed particle size and milk fat levels for total mixed ration applied dairy cattle farms in usak province
- Tez No: 586085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Uşak İl Merkezi ve İlçelerinde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyesi yem karma ve dağıtma makinası ile Toplam Karma Rasyon (TMR) uygulaması yapan Süt Sığırı İşletmelerinde, yem partikül büyüklüğü ve süt yağı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Uşak İli Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği ile koordineli olarak yürütülmüştür. Üye işletmelerden TMR uygulaması yapan on iki işletme tespit edilmiştir. Bu işletmeler 3'er gün ziyaret edilerek TMR örnekleri ve süt numuneleri alınmıştır. TMR örnekleri Penn State Partikül Eleği ile partikül boyutu belirlenmiştir. Ayrıca TMR örneklerinde kuru madde (KM), kül, nötr deterjan lif (NDF), asit deterjan lif (ADF), protein (HP) ve ham yağ (HY) analizleri yapılmıştır. Süt örneklerinde ise sütte kuru madde, yağ, protein analizleri yapılmıştır. On iki işletmeden sadece birisinin Penn State Partikül Eleği ile ölçümleri istenilen değerlere uygundur. Aynı zamanda bu işletme diğerlerine göre en yüksek (%4.33) süt yağına sahiptir. Ayrıca TMR örneklerinde %9,65 - 15,02 HP, %46,87 - 64,90 NDF, %31,17 - 44,07 ADF, %1,74 – 4.74 HY ve %5,43 – 23,04 Kül değerleri arasında bulunmuştur. Süt yağ oranı ise %2,93 – 4,33 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the feed particle size and milk fat levels in Dairy Cattle Farms which were member of Cattle Breeders Association in Uşak Province Center and districts. These farms were using Total Mixed Ration (TMR) with Feed Mixing and Dispensing Machine. The study was carried out in coordination with Uşak Dairy Cattle Breeders Association. Twelve enterprises identified as the TMR applied farms. These farms were visited for 3 daysconsecutivelyto collect TMR samples and milk samples. TMR samples were tested by Penn State Particle Separator. In addition, TMR samples were analyzed for dry matter (DM), ash, neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), protein (CP) and crude oil (CO). In the milk samples, dry matter, fat and protein were analyzed. The results ofthe analysis of the Penn State Particle Separator were met the desired level only in one out of twelve farms. There-withal, this farm has the highest (4.33%) milk fat compared to others. In addition, TMR samples were found to be between 9.65 - 15.02%CP, 46.87 - 64.90% NDF, 31.17 - 44.07% ADF, 1.74 - 4.74%CO and 5.43 - 23.04% Ash values. Milk fat ratio was found between 2.93 - 4.33%.