Relationship between governance quality of public institutions and organizational innovativeness, with emphasis on the mediating role of horizontal, vertical and institutional trust: A comparative study between Switzerland and Turkey
Kamu kurumlarının yönetişim kalitesi ile örgütsel yenilikçilik arasındaki ilişkide; Yatay, dikey ve kurumsal güvenin arabuluculuk rolüne odaklanarak İsviçre ile Türkiye arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 586086
  2. Yazar: ALPER GÖKNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan bir ülke olarak“Türkiye”ile, Dünya'nın en yenilikçi ülkesi olan“İsviçre”arasında kıyaslamalı bir araştırma ile;“Kamu kurumlarının yönetim kalitesi”ile“Örgütsel yenilikçilik”arasındaki ilişkiye“Örgütsel Güven”in aracılık etkisinin olup olmadığını, eğer var ise farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışmanın çıktılarının, Kamu Kurumlarının Yönetim Kalitesi dahil, makro çevresel faktörler her ne kadar sıkıntılı olsa bile, gelişmekte olan ülkelerdeki yöneticiler için faydalı olacağı umulmaktadır. İsviçre ve Türkiye'de 400'ün üzerinde katılımcıdan toplanan birincil veri setinin toplandığı kantitatif bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışma, daha önceki çalışmalara 2 farklı katkı sağlayacaktır. Birincisi; tek ülkeye odaklı önceki çalışmaların aksine, araştırma birbirinden farklı iki ülkeyi kapsamaktadır. Böylece bize sonuçları kıyaslama ve karşılaştırma imkanı sunmaktadır. İkinci olarak;“örgütsel güven”, aracılık ilişkisinin literatürde incelendiği yeni bir katkı olarak sunulmuştur. Yöneticiler ve girişimciler, kamu kurumlarının yönetim kalitesinin düşük algılandığı ülkelerde, organizasyonlarında üst seviye güven ortamı oluşturarak örgütsel yenilikçiliği arttırabilirler. Yüksek güven ortamına hizmet eden politikaların örgütsel yenilikçiliğe katkısı, gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkelere göre daha yüksek olacaktır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore whether the mediating effect of“Horizontal, Vertical and Institutional Trust”is exist on the relationship between“Governance Quality of Public Institutions (GQoPI)”and“Organizational Innovativeness (OI)”, and if there is any, how much it differs in a developing country“Turkey”, compared to the World's most innovative country:“Switzerland”. Outcome of this paper is hoped to be useful for managers in developing countries to achieve higher organizational innovativeness, regardless of poor performance of their macro environment. A quantitative research was employed in Switzerland and Turkey, and primary data was collected through survey instruments from over 400 participants. Research will bring two new contributions to previous studies. First, unlike previous mono-country researches, its coverage will reach to two very distinct and different countries and this will enable us to compare and contrast findings. Second, comparison of“horizontal, vertical and institutional trust”as a new mediating factor was introduced in the literature. Managers and entrepreneurs can enhance organizational innovativeness by creating high-trust environment within their organization in countries where perceived quality of public institutions' governance is ineffective.