İstanbul'da metroların iç hava kalitesine havalandırma sistemlerinin etkisi
Influence of aeration systems on indoor air quality of metro in Istanbul
- Tez No: 586126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da bulunan metro sistemlerinde PM2.5 ölçümleri yapılarak yolcuların ve çalışan personellerin maruz kaldıkları konsantrasyonlar belirlenmiştir. Dış ortamda ölçülen PM2.5 konsantrasyonları ile karşılaştırılarak metro havalandırma sistemlerinin iç hava kalitesine etkisi değerlendirilmiştir. Metro havalandırma sistemlerinin cadde üzerinde bulunması önemli bir metro içi hava kalitesi etkisi yaratmaktadır. Dış ortam PM2.5 ölçümleri ile metro ve peronlarda PM2.5 ölçümleri arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir. Metro havalandırma sistemlerinin, PSD (Platform Screen Doors) sistemi ile desteklenmesi ve dış ortam hava kalitesinde iyileşmenin metro iç hava kalitesini önemli ölçüde iyileştirebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PM2.5 measurements were performed on the metro systems in Istanbul and the concentrations to which the passengers and employees were exposed were determined. The effect of metro aeration systems on indoor air quality was evaluated by comparing with PM2.5 concentrations measured outside. The presence of metro aeration systems on the street creates an important indoor air quality effect in metro. A significant correlation was determined between outdoor PM2.5 measurements and PM2.5 measurements in metro and platforms. It was evaluated that subway ventilation systems could be supported by PSD (Platform Screen Doors) system and improvement of outdoor air quality could significantly improve metro indoor air quality.