Türkiye'de yoksullukla mücadele'de kadın STK'ların rolü: TYSD ve KADEM örneği
Role of Women's NGOs in fighting against poverty in Turkey: Examples of Turkey Humanitarians Association (TYSD) and Women and Democracy Association (KADEM)
  1. Tez No: 586125
  2. Yazar: TUĞÇE ESER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çok eski zamanlara dayanan ve günümüzde de toplumların en önemli sorunlarının başında gelen yoksulluk kavramı genel olarak insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamaması olarak tanımlanmaktadır. Dünya üzerinde yoksulluktan en fazla etkilenen kesim çocuklar ve kadınlardır. Bu doğrultuda yoksullukla mücadelede kadınların ortaya koymuş olduğu çalışmalar önem arz etmektedir. Türkiye'de Yoksullukla Mücadelede Kadın STK'ların Rolü: TYSD ve KADEM Örneği adlı çalışmamızda yoksulluk kavramı, STK kavramı ve yoksullukla mücadelede kadınların yapmış olduğu çalışmaların önemi ve etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de kadınlar tarafından kurulmuş olan ilk STK olma özelliği taşıyan Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD) ve günümüzde ortaya koymuş olduğu çalışmalar ile ön plana çıkan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)'in genel işleyişleri, Türkiye'de ortaya koydukları çalışmaların ele alındığı çalışmamızda bu STK'ların yoksullukla mücadelede kapsamında yapmış olduğu çalışmalar ortaya konulmaktadır. Çalışmamız STK'nın hem oluşum aşamasında hem de faaliyetleri sürerken yalnızca erkeklerin değil kadınların da çok önemli çalışmalar yaptıklarını göstermektedir. Bu kapsamda hazırlamış olduğumuz çalışmayla, yoksullukla mücadelede faaliyet gösteren, kadınların başarıları ortaya çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
The concept of poverty, which dates back to very old times and one of the most important problems of societies today, is generally defined as the inability of people to meet their basic needs. The world's most affected by poverty is children and women. In this regard, the studies revealed by women in combating poverty are important. We have prepared our study with the title of“Role of Women's NGOs in fighting against poverty in Turkey: Examples of Turkey Humanitarians Association (TYSD) and Women and Democracy Association (KADEM).”In this study, the concept of poverty, the concept of NGO and the importance and impact of women's studies against poverty is tried to reveal. Turkey Humanitarians Association (TYSD) which is the first NGO founded by women in Turkey, and Women and Democracy Association (KADEM) that stands out with works it has put forward nowadays. Both are examined in terms of general operations and these NGOs' studies against poverty is presented in our study. Our study shows that not only men but also women do very important work both during formation stage of NGO and during activities. In this context, the success of women who are active in the fight against poverty emerges with this study.