Afyon ve Isparta bölgeleri ilk Tunç çağı kültürleri üzerine bir araştırma
A research on the early bronze age cultures in Afyon and Isparta regions
- Tez No: 586127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN YURTSEVER BEYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Afyon ve Isparta bölgelerinde yapılmış olan İlk Tunç Çağı'na ait kazı ve yüzey araştırmalarının bütün olarak değerlendirilmesi tezin konusunu oluşturmaktadır. İç Batı Anadolu bölgesinde yer alan Afyonkarahisar ile Göller Bölgesi içerisinde yer alan Isparta illerinde yapılan arkeolojik kazı ve yüzey araştırmaları sonucunda ele geçen ve İlk Tunç Çağı'na tarihlenen mimari, çanak çömlek ve küçük buluntular gibi maddi kalıntılar incelenerek söz konusu bölgelerde İlk Tunç Çağı kültürünün gelişiminin ortaya konması ve çevre bölgelerle olan ilişkilerinin saptanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to fully discuss and evaluate the excavations and survey researches that date back to Early Bronze Age in the cities of Afyon and Isparta. This study also aims to determine the relationship between the Early Bronze Age culture and the nearby regions by examining material remains of archaeological excavations and surveys in the provinces of Afyonkarahisar and Isparta such as architecture, pottery, and other small finds dating back to the Early Bronze Age.