The ethic problem of new media
Yeni medyanin etik problemi
- Tez No: 586131
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni medya ortamlarında meydana gelen etik problemleri ortaya koymaktır. Bu kapsamda öncelikle yeni medya ile geleneksel medya kavramları ve aralarındaki farklar ifade edilmiştir. Daha sonra gazetecilik etiği, medya etiği ve yeni medya etiği konuları incelenmiştir. Yeni medya etiği ile alakalı olduğu için internet görgü kuralları (netik) ve vatandaş gazeteciliği konuları da kısaca ele alınmıştır. Yeni medyadaki etik problemlerini göstermek için etik probleminin bir türü olan“nefret söylemi”seçilmiş ve dünyanın lider sosyal paylaşım sitesi“Facebook”nefret söylemi açısından analiz edilmiştir. Analiz için Türkiye'deki“Sözcü”ve“Yeni Şafak”adlı ulusal gazetelerin Facebook sayfalarında 01 Ocak 2019-15 Mayıs 2019 tarihleri arasında yayınlanan ve direkt olarak“31 Mart Yerel Seçimleri”ile ilgili 5'er haber seçilmiştir. Daha sonra bu haberler hakkında okuyucuların Facebook'ta yaptıkları yorumlarda yer alan nefret söylemi içerikleri analiz edilmiş ve nefret söyleminin okuyucu yorumlarında nasıl üretildiği ve dağıtıma sunulduğu belirtilmiştir. Bu çerçeve dahilinde sonuç bölümünde yeni medyanın önemi, toplumsal gelişime, demokrasiye ve ifade özgürlüğüne katkısı, yeni medyadaki etik sorunlar ve bu sorunları azaltacak öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the ethical problems which took place in new media environments. In this regard, first, traditional media, new media and their differences are depicted. Then the ethics and especially journalism ethics, media ethics and new media ethics are studied. In addition, netiquette and citizen journalism are described briefly, which are closely related with new media ethics. In order to exhibit the ethical problems in new media, hate speech, a kind of ethical problem of new media, is selected and as an example the hate speech on the world's leading social networking website Facebook was analyzed. In this analyzes The Facebook web sites of two Turkish national newspapers', Sözcü and Yeni Şafak were searched between 01 January 2019 -15 May 2019 and 5 news from each newspaper were selected, which are directly linked with the“31 March Local Election Process”. Then the hate speech content on reader comments of these news on Facebook were analyzed and how hate speech is produced and disseminated on reader comments is described. Within this framework, in conclusion; the importance of new media, its contribution to the development of a society, democracy and freedom of expression is mentioned and the ethical problems of new media and the suggestions to decrease the ethical problems are revealed.