Enerji güvenliği bağlamında Türkiye'de rüzgar enerjisi
Wind energy in Turkey in the context of energy security
- Tez No: 586140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Energy, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak güvenlik kavramının 21. yüzyılda dönüşümü ve bu dönüşüm sonucunda güvenlik kavramına dâhil olan enerji güvenliği incelenmektedir. Uluslararası ilişkiler kapsamında enerji güvenliğinin önemi ve özellikleri ile Türkiye'de rüzgâr enerjisi kullanımı anlatılmaktadır. Çalışmada enerjinin insanlığın ortaya çıkışından itibaren var olduğu, devletlerin uluslararası politikada varlıklarını devam ettirebilmesi için ülkelerin enerji güvenliklerini sağlamaları gerektiği, bu yüzden kaynak çeşitliliğine sahip olmaları gerektiği, vurgulanmaktadır. Son olarak, Türkiye'nin yenilenebilir enerji politikaları ve enerji güvenliğini sağlaması açısından yerli kaynak olan rüzgâr enerjisinden faydalanması gerektiği, rüzgâr enerji kullanımının ülke ekonomisine dış politikasına katkıda bulunduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, firstly, the transformation of the concept of security in the 21st century and the energy security included in the concept of security as a result of this transformation are examined. The importance and characteristics of renewable energy sources within the scope of international relations, in Turkey is discussed in terms of the use of wind energy. In this study, it is emphasized the energy existed since the emergence of humanity, States should have various energyre sources in order to maintain their existence in the international politics. Finally, it is stated that turkey reneweable energy policies and should benefit from renewable source, wind energy, which is to ensure that Turkey's energy security. It was also mentioned that the use of energy contributed to the country's economy and foreign policy.