Trabzonspor futbol takımının saha içindeki teknik hareketlerinin analizi
Technical analyses of Trabzonspor professional soccer team during Turkish Soccer League in 1995-96 season
  1. Tez No: 58619
  2. Yazar: HAKAN İSKENDER ZIVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Trabzonspor profesyonel futbol takımının Ankaragücü, Bursa, Kocaeli, Beşiktaş takımlarıyla yaptığı maçların pas, şut, top kontrolü, dribling, çalım, top kapma kriterleri açısında analiz edilmesidir. 1995-1996 futbol sezonunun II. yarısında oynanan 4 maç videoya kaydedilerek el notasyon yöntemiyle analiz edildi. Takımlar arası ve devreler arası karşılaştırmada çift yönlü varyans analizleri kullanıldı (TWOWAY ANOVA) Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tesbit etmek için Tukey's HSD testi kullanıldı. Ayrıca maçların frekans dağılımları hesaplandı. Bu çalışmanın sonuçlan takımlar arasında pas, şut, top kontrolü ve dribling açısından anlamlı bir fark gösterirken diğer parametreler açısında herhangi bir farklılık bulunmamıştır. Yine takım gözetmeksizin I. ve II. devreler arasında pas,top kontrolü açısından anlamlı bir farklılık varken diğer değişkenler arasında farklılık yoktur. Sonuç olarak fazla pas yapmanın, fazla şut atmanın ve fazla top kontrolü yapmanın maç sonucunu etkilediği gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to analyse matches of trabzonspor professional soccer team with Ankaragücü, Bursa, Kocaeli and Beşiktaş with respect to pass, shott, ball control, dribling, run, cathing ball. In 1995-1996 soccer league at the second half of 1995-1996 Türkiye Professional soccer league four matches were recorded by video and analyzed with hand notation method To make comparisons among groups two way ANOVA test were used as statistical analysis. Also Tukey's HSD test was used to find a lot differnces among groups. Result of this study, showed that there were significant differences in the view of pass, shot, ball control and dribling, while there was no significant difference according to others parameters without regarding teams, there were significant difference among first and second of half of matches with respect to pass, ball control, while no significant difference was observed in other parameters Conseguently making more pass, shoot and ball control during soccer match have no pozitif effect on skore