27 mayıs'tan 12 mart'a Türkiye'deki darbe teşebbüsleri ve basın
Coup attempts and press in Turkey from 27 may to 12 march
- Tez No: 586216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Tarih, Education and Training, Journalism, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın siyasi tarihinde ordu ve basın etkili bir rol oynamıştır. Ordu kendince yönetimde bazı aksaklıkların olduğunu hissettiği zaman müdahale etmekte gecikmemiştir. Bu anlamda ilk müdahalesini 27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleştirmiştir. İhtilalin gerçekleştirilmesinin ardından basın Demokrat Parti'yi karalama politikası güderken, ihtilali gerçekleştirenleri kahraman olarak göstermiştir. 27 Mayıs 1960 ihtilalinin başarıya ulaşmadığını düşünen Talat Aydemir ise, 22 Şubat 1962 ve 21 Mayıs 1963 yıllarında olmak üzere iki darbe teşebbüsünde bulunmuştur. Türkiye'nin hızlı bir şekilde ilerlemesinin ancak zinde kuvvetlerle mümkün olabileceği düşüncesinde olan bazı basın organları ve aydın kesimi tarafından Talat Aydemir etki altına alınmış ve cesaretlendirilmiştir. 1970'li yıllara gelindiğinde ise 1961 Anayasası'nın verdiği bazı özgürlüklerle ortaya çıkan siyasi grupların faaliyetlerini artırması, devlet otoritesinin zayıflamasına neden olmuştur. Bunun sonucunda 9 Mart 1971 Darbe Teşebbüsü planlanmış ancak karşı darbe ile 12 Mart 1971 Muhtırası gerçekleştirilmiştir. Yaşanılan bu müdahalelerin ve darbe teşebbüslerinin öncesinde ve sonrasında alınan kararlarda ise basın etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The military and the media has a huge role at the close political history of the republic of Turkey. The military has intervened the the political affairs of Turkey occational times when it thougth it was necessary.With these manners the first intervene by the military was made in the year of May 27th 1960. After the revolution while the media tried to scandalize the democratic party, at the same time tried to make the people beliave that people who are at the head of the revolutionars as heroes. At the year of May 27 1960 Talat Aydemir who thougth that the revolution is a faliour, tried another 2 coups at the 22th of february 1962 and another one in the 21th may of 1963. But the some media and the some upper class authorities who thougt that the improvement of Turkey depends on the vigorous forces affected and courraged Talat aydemir. At the 1970s the constitution of 1961 created a freedom for some activities made by the political groups, in conclusion these activities coused to lose power of the state authority.After this on march 1971 there was another plan to coup but with the counter coup memorandum of march 12 1971 was made. Before and after this interventions and attempts to coups the media had a lot of affects on the decisions that was made.