Savunma sanayi ve savunma harcamalarının makroekonomik etkileri: Türkiye örneği
Effects of defense industry and defense spending on macro economic in Turkey
  1. Tez No: 586219
  2. Yazar: SEFER BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Merkezi hükümet bütçelerindeki en önemli harcama kalemlerinden biri olan askeri harcamalar ülkenin gelecekteki ekonomik performansını etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin savunma harcamalarının makroekonomik değişkenler üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Başka bir ifade ile Türkiye'nin savunma harcamalarının GSYH büyümesi, cari işlemler dengesi, işsizlik ve enflasyon gibi makro değişkenler üzerindeki etkisi irdelenecektir. Söz konusu amaçları gerçekleştirmek amacıyla Türkiye'nin 1990-2017 verilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada ayrıca savunma harcamaları ile makroekonomik değişkenlerin ilişkisi tespit etmek amacıyla Granger nedensellik analizi kullanılmıştır. Yapılan ekonometrik analizler sonucunda savunma harcamaları ile cari işlemler dengesi arasında uzun dönemde pozitif bir nedensellik tespit edilmiştir. Buna karşın savunma harcamaları ile GSYH büyümesi arasında kısa dönemde negatif nedensellik tespit edilmiş, işsizlik ve enflasyon arasında ise hem kısa hem de uzun dönemde negatif bir nedensellik belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Military spending, which is one of the most important expenditure items in central government budgets, may affect the country's future economic performance. The aim of this study is to determine macro of Turkey's defense spending their impact on economic variables. In other words, Turkey's GDP growth of defense spending, trade balance, unemployment and its impact on macroeconomic variables such as inflation will be examined. Turkey's 1990-2017 data were utilized in order to achieve the said purpose. In addition, granger causality analysis was used to determine the relationship between defense expenditures and macroeconomic variables. As a result of the econometrik analyzes, a positive causality between defense expenditures and the current account balance has been determined in the long run. On the other hand, negative causality has been determined between defense expenditures and GDP growth in the short term, while a negative causality has been identified between unemployment and inflation both in the short and long term.