Sivil toplum kuruluşlarında sosyal politika uygulamaları: Çanakkale ili örneği
Social policy pravtives in civil society organizations: Case of Çanakkale
- Tez No: 586223
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sosyal kalkınmanın sağlanabilmesinde önemli bir yere sahip olan sosyal politikalar dünya üzerinde kesintisiz gelişim göstermektedir. Günümüzde toplumsal ihtiyaçların sürekli artması ve karmaşıklaşması bu alanda devletlerin tek başlarına yeterli olamamalarına neden olmaktadır. Bu sebeple etkin bir sosyal politika yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. XX. yüzyılın son çeyreğinden bugüne toplumsal alanda stratejik önemleri giderek artan sivil toplum kuruluşları (STK'lar) sosyal politika yönetiminin etkin paydaşları olarak ön plana çıkmışlardır. Türkiye'de Osmanlı döneminden itibaren çeşitli sosyal hizmet ve sosyal yardımların STK'lar aracılığıyla gönüllü gerçekleştiriliyor olması; sosyal politika alanında STK'ların etkin kurumlar haline gelmesini sağlamıştır. Dolayısı ile Türkiye'deki STK'ların sosyal politika ile ilişkileri önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Çalışmada tarihsel süreç içerisinde rejim değişiklikleri, anayasa değişiklikleri, ekonomik faktörler, demokratik ve hukuksal etkenler gibi çeşitli olgulardan etkilenen sosyal politika ve STK'ların günümüzdeki ilişkileri sosyal politikalara etkileri üzerinden araştırılmaktadır. Bu bağlamda çalışmada literatür taraması yapılarak sosyal politika ve STK'lara ilişkin kavramsal çerçeve oluşturulmakta, Türkiye'de STK ve sosyal politikaların tarihsel gelişimi ile Türkiye'de sosyal politikalar bağlamında STK'lar incelenmektedir. Literatür taramasının ardından Çanakkale ili genelinde sosyo-politik alanlarda faaliyet gösteren dernek/vakıflar ile anket yöntemi kullanılarak yapılan alan araştırmasının sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social policies, which play an important role in achieving social development, are continuously developing all over the world. Nowadays, the continued increase and complexity of social needs causes the government to be inadequate in this field. Therefore, effective social policy governance is needed. Since the last quarter of the XX. Century civil society organizations (CSOS), whose strategic importance is increasing in the social field, have come to the forefront as effective stakeholders in social policy governance. Volunteers will be carried out through civil society organizations of various social services and social assistance from the Ottoman period in Turkey; In the field of social policy, civil society organizations have become effective institutions. Thus relations with the social policy of civil society organizations in Turkey is an important area of research. In this study, the current relations of social policy and civil society organizations affected by various phenomena such as regime changes, constitutional amendments, economic factors, democratic and legal factors in the historical process are investigated through their effects on social policies. In this context, the conceptual framework of social policy and civil society organizations is formed through literature review. Civil society organizations with the historical development of social policy in the context of social policies in Turkey is examined. Following the literature review, the results of the field research conducted by using the survey method were evaluated with associations / foundations operating in socio-political areas throughout the province of Canakkale.