Sınıf öğretmenlerinin öğrenmeyi öğrenme becerisine ilişkin görüş ve yeterlikleri
The opinions and competences of primary school teachers about learning to learn
- Tez No: 586222
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin öğrenmeyi öğrenme becerisine ilişkin görüş ve yeterliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Öğretmenlerin öğrenmeyi öğrenme becerisine ilişkin olumlu yeterlik algısına sahip olmaları, bu beceriyi içselleştirmeleri ve yaşamlarına uyarlamaları için gerekli ön bilgi, anlayış ve farkındalığa sahip olmaları onların etkili bir“yaşam boyu öğrenen öğretmen”profili oluşturmalarında önemli bir gösterge ve yetkinlik olarak değerlendirilmektedir. Nitel ve nicel verilere dayalı bir karma desen çalışması olarak gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu MEB tarafından düzenlenen bir hizmet içi eğitim programına katılan öğretmenler arasından basit tesadüfi örnekleme yoluyla belirlenen 220 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Öğretmenlerin öğrenmeyi öğrenme becerisine yönelik yeterlik algılarını belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenmeyi Öğrenme Yeterliğine İlişkin Öğretmen Görüşleri Anket Formu”kullanılmıştır. Anketin uygulandığı öğretmenler arasından amaçsal ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 30 öğretmene yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmış ve öğrenmeyi öğrenme becerisinin anlamına, önemine ve geliştirilmesine ilişkin görüş, anlayış ve yorumları belirlenmeye çalışılmıştır. Nicel verilerin analizinde ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde değerleri verilmiştir. Anketin güvenirliğini belirlemek için hesaplanan Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0.96 olarak elde edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizi sonucunda sınıf öğretmenlerinin öğrenmeyi öğrenme yeterliğine ilişkin algılarının oldukça olumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Nitel verilerin analizi sonucunda ise öğretmenlerin bu becerinin anlam ve önemini kavradıkları ve yaşamlarına uyguladıkları şeklinde olumlu olarak değerlendirilebilecek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the opinions and competences of primary school teachers about learning to learn. The fact that teachers have a high level of competence related to learning to learn, have the necessary prior knowledge, understanding and awareness to internalize and adapt this skill to their lives is considered as an important indicator and competence in forming an effective lifelong learner teacher profile. The working group of the study conducted as a mixed pattern study based on qualitative and quantitative data consisted of 220 primary school teachers selected by simple random sampling among the teachers participating in an in-service training program organized by the Ministry of National Education.“Teachers' Opinions about Learning to Learn Questionnaire”developed by the researcher was used to determine the teachers' perceptions of competence about learning to learn. A semi-structured interview form was applied to 30 teachers who were determined by purposive criterion sampling method among the teachers participated in the questionnaire and, the opinions, understandings and comments about the meaning, importance and development of learning to learn were tried to be determined. In the quantitative data analysis; mean, standard deviation, frequency and percentage values were given. Cronbach's alpha reliability coefficient calculated to determine the reliability of the questionnaire was found as 0.96.In the qualitative data analysis, descriptive analysis technique was used. As a result of the analysis of the quantitative data of the study, it was concluded that the perceptions of classroom teachers about learning proficiency were quite positive. As a result of qualitative data analysis, it was obtained that the teachers understood the meaning and importance of this skill and applied it to their lives.