Kırâat-anlam ilişkisi açısından İbn Kesîr kırâatinde Ferşü'l-Hurûf
Farshü'l-Hurūf which is in the recitation of ibn Kathīr in terms of recitation-meaning relationship
  1. Tez No: 586276
  2. Yazar: YAVUZ MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, on sahih kırâatten biri olan İbn Kesîr kırâatini konu edinmektedir. Önce İbn Kesîr ve râvileri hakkında bilgi verilmiş, akabinde kırâatinin özellikleri, usûl ve ferş yönünden incelenmiştir. İnfirâd ettiği kelimelerin, Kur'ân tefsirine nasıl bir etkisi olduğu îzah edilmiştir. Bu tezde sırasıyla, dünyada en çok okunan 'Âsım kırâati ile İbn Kesîr kırâati arasındaki kırâat ve farklı okunan kelimelerin“Fâtihâ sûresinden Nâs sûresine kadar”hangi sûrede ve hangi âyette geçtikleri tespit edilmiş ve bu kelimeler çalışmanın sonunda tablo şeklinde gösterilmiştir. Âyetlerin Arapça metin ve mealleri verilmiş, âyetin icmâlî tefsiri ve kırâatler arası tefsir ilişkisi açısından ele alınarak, netîce kısmıyla sonlandırılmıştır. Bu çalışmada, İbn Kesîr kırâatindeki okuyuş farklılıklarının, genel îtibâriyle mânâyı değiştirmemekle birlikte, bazı âyetlerin farklı yorumlanmasına sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is giving information about Ibn Kathīr and his narrators, examining the features of his recitations in terms of method (usūl) and (farsh) and to reveal the effects of only the words are recited by Ibn Kathīr (infirād) to the Qurānic exegesis. In this study, it is determined the words have been read differently by reciters Āsım and Ibn Kathīr, from the first chapter of the Qurān, Sūrah al-Fātihah to the last chapter of that, Sūrah al-Nās. It has shown those words in a table. In addition, the texts and meanings of the verses have been given the meanings of the words which recited differently also mentioned. The general explanation of the verses and their relations with the recitation have been illuminated. The result obtained in this study is that the reading differences in the recitation of Ibn Kathīr do not change the meaning in general, but it has been observed that it adds a different perspective.