Dominant management logics in siyasetnames
Siyasetnamelerdeki baskın yönetim mantıkları
  1. Tez No: 586277
  2. Yazar: SEMİH CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tez, çağdaş yönetim tartışmalarını zenginleştirmek ve bunlara katkıda bulunmak amacıyla, 7. ve 17. Yüzyıllar arasında İslam Dünyasında kamu idaresi üzerine yazılmış siyasetnameleri inceleyerek bu eserlerdeki baskın yönetim mantıklarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çağdaş yönetim literatürüne hakim olan Batılı (kapitalist) değerler ve normlar evrensel olarak sunulmaktadır. Fakat, sosyal bir fenomen olan yönetim değer yüklüdür ve bu nedenle farklı değer sistemleri farklı yönetim paradigmaları oluşturur. Bu tez, Batı zihniyetinin yükselişinden önce İslami değerlerin hakim olduğu geniş bir coğrafyada yazılmış olan siyasetnamelerin farklı bir değerler seti önerip önermediğini araştırmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak siyasetnamelerdeki temel kavramlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İkinci olarak, bu temel kavramları baz alarak yönetimle ilgili hangi temel argümanların sunulduğu belirlenmiştir. Üçüncü olarak bu argümanlardan yola çıkarak çağdaş yönetim anlayışlarına ne gibi çıkarım ve katkılar sunulabileceği tartışılmıştır. Bu tezin sonuçları, örgütsel aktörler, süreçler ve sonuçlar hakkında siyasetnamelerdeki merkezi kavramları ve argümanları ortaya koymaktadır. Siyasetnamelerdeki temel kavram ve argümanlar üç tane baskın yönetim mantığına işaret etmektedir: (i) değerler temelinde yönetim, (ii) örgütsel aktörlerin önemi ve (iii) mutlak otorite kaynağı olarak Allah. Bu mantıklar, çağdaş yönetimdeki tartışmalara tamamlayıcı etkiler sağlayan, Batılı perspektiften farklı değerler kümesinin olduğunu göstermektedir. Genel olarak bu tez, çağdaş yönetim anlayışından farklı değerlere dayalı, İslam tarihi bağlamında ortaya çıkmış bir yönetim düşüncesini tanıtmak için bir çabadır ve bu tezin sonuçları daha kapsayıcı bir yönetim anlayışı üzerinde düşünme fırsatı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to search for dominant management logics in the historic treaties on public administration (namely, 'siyasetnames') emerged in the Islamic World between the centuries of 7-17, in order to enrich and contribute to the debates of contemporary management studies. Though contemporary management literature is dominated by Western (capitalistic) values and norms, it is presented as universal. However, management as a social phenomenon is value-laden, and thus different value systems constitute different management paradigms. This thesis puts into question whether these treaties (siyasetnames) appeared in a long period of time and in a wide geography dominated by Islamic values before the rise of Western mindset represent a set of values. To this end, first, the treaties are analyzed to find out which key concepts are central (frequently referred to). Second, from these key concepts which arguments are developed as the bases of administrative thinking. Third, given the implication of these arguments what would be the potential contribution of siyasetnames to the contemporary management understanding. Results of this thesis reveal central management concepts and arguments on actors, processes and outcomes in siyasetnames. Key arguments that are claimed by all siyasetnames imply that there are three dominant management logics: (i) value-laden management, (ii) emphasis on actors and (iii) ultimate authority of God. These logics indicate that there are different set of values (than Western perspective), which provide complementary implications to the discussions in modern MOK. Overall, this thesis is an endeavor for introducing alternative, value based mindsets on management from historical Islamic context and results of this thesis give chance to think on more inclusive management understanding.