Merkez sağ siyasetin popülist söylemi ve Turgut Özal Dönemi örneği
Populist discourse of center – right politics sample case of Turgut Özal Period
- Tez No: 586280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL MUTİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İkinci Dünya Savaşı ile birlikte birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yokluklar dönemi başlamıştır. Savaşın sonucu Dünyayı kutuplu bir düzene itmiştir. Yeni düzende tarafını seçmek zorunda olan Türkiye'de 1950'li yılları bulacak değişim sürecinin de fitili ateşlenmiştir. 1950'li yıllarda çok partili düzene geçen Türkiye'de, Cumhuriyet Halk Partisi'nden Demokrat Parti'ye doğru bir değişim yaşanmıştır. 1960 darbesinin ardından Başbakan Adnan Menderes'in idam edilmesi Türk siyasal yaşamının da bir kaosa sürüklenmesine neden olmuştur. Bu kaos ortamı yeni bir ekonomik tavrı zorunlu kılmıştır. 24 Ocak 1980 tarihinde alınan kararlar ile liberal ekonomik anlayış geniş bir uygulama alanı kazanmıştır. 1980 yılının başında Başbakan Süleyman Demirel, Turgut Özal'ı tam yetkili kılarak O'nun 24 Ocak Kararlarını almasında etkili olmuştur. 24 Ocak Kararları Özal'ın Türkiye Cumhuriyetinin siyasal tarihindeki bilinirliğinin de başlangıcı olmuştur. 1980 darbesine kadar devam eden bu süreçte Özal pek çok ekonomik, siyasal ve toplumsal kararlara imza atmıştır. Ancak 1980 darbesinden sonra siyasal yasaklar dönemi O'nun da siyasal yaşamını derinden etkilemiştir. Turgut Özal'ın söylemleri incelendiğinde klasik merkez sağ söylemin dışına çıkması merkez sağ siyaset tarihinde bir evrilme sürecini başlatmıştır. Bu evrilme icraatlarla birleştikten sonra Türkiye'nin sosyal ve ekonomik alanda büyük değişimler yaşamasını sağlamıştır. Merkez sağın Turgut Özal ile yaşadığı söylem evriminde en dikkat çeken unsur, statükoya karşı mağduriyet tezlerini bir kenara bırakması ve açıkça bu yönde bir siyaset uygulayarak başarıya ulaşmasıdır.
Özet (Çeviri)
With the World War II, the period of scarcity has begun in Turkey as in many other countries. The result of the war has pushed the world into a polarized order. The process of change, that spanned until the 1950s, in Turkey, who had to choose sides in the new order, has been ignited. There has been a shift towards the Democratic Party from the Republican People's Party in Turkey, who switched to the multi-party system in the 1950s. The execution of Prime Minister Adnan Menderes caused Turkish political life to be dragged into chaos following the 1960 coup. This chaos environment entailed a new economic attitude. The liberal economic approach has gained a wide application area with the decisions taken on 24 January 1980. At the beginning of 1980, Prime Minister Süleyman Demirel has been effective in the 24th January decisions by giving full authorization to Turgut Özal, who took those decisions. The 24th January decisions have also been the beginning of Özal's recognition in the political history of the Republic of Turkey. In this process, which continued until the 1980 coup, Özal took many economic, political and social decisions. However, after the 1980 coup, the period of political prohibitions deeply affected his political life as well. When Turgut Özal's discourses were examined, his discourses went beyond the conventional center-right discourse and it initiated a process of evolution in the center-right political history. This evolution, combined with law executions, has led to the great changes in the social and economic field of Turkey. The most remarkable element in the evolution of the center-right discourse that has been realized with Turgut Özal is to leave claims of the unjust treatment against the status quo aside and to achieve success by applying a policy in this direction openly.