Bucak ilçesi mermer sektörünün mevcut durum analizi
Situation analysis of Bucak district marble sector
  1. Tez No: 586287
  2. Yazar: MEHMET ERHAN ALTINAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN IŞIK MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde, doğal taşların Türkiye madencilik sektöründeki payı giderek artmaktadır. Son 15 yılda Türkiye doğal taş endüstrisine yapılan yatırımın, üretim ve ihracat açısından ortalama %13,6 seviyesine ulaştığı görülmektedir ve dünya ortalamasını iki katı civarındadır. Türkiye, dünyadaki toplam mermer rezervinin 5,2 milyar metreküp (13,9 milyar ton) ve takribî %40'ına sahip olmaktadır. Bu önemli rezervler, Anadolu ve Trakya boyunca geniş bir bölgeye yayılmıştır. Afyon, Burdur, Bilecik, Balıkesir, Denizli, Muğla, Amasya, Elazığ ve Diyarbakır rezervlerinin yoğunlaştığı iller arasındadır. Ülkemizde 80'den fazla yapı, farklı renk ve desende 120'den fazla mermer rezervi tespit edilmiştir. Türkiye'nin 1,6 milyar ton kanıtlanmış rezervinin, dünya tüketimini 80 yıl karşılayacak kadar yeterli olduğu düşünülmektedir. Mermer sektörünün hem dünyada hem de Türkiye'de giderek büyümesi konunun araştırılmasında önemli bir etken olmuştur. Burdur'un Bucak bölgesinde faaliyet gösteren 44 büyük mermer fabrikası ve 9 adet yan sektör firmasıyla yapılan yüz yüze anket çalışmasından elde edilen verilerin, SPSS 23.programıyla işlenerek Swot Analizi Uygulaması sonucunda sektörün ekonomik büyümedeki yerinin hem teorik hem de ampirik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Burdur ilinde çok önemli bir istihdam kaynağı olan, iç ve dış piyasaya kaliteli ürünler ihraç eden Bucak bölgesi mermer sektörü bu özelliklerinden dolayı incelenmeye değer bulunmuştur. Tezdeki temel amacımız, bölgenin büyüme potansiyelini içerisinde bulunduran, yüksek istihdam ve gelir kaynağı haline gelmiş ayrıca önemli ölçüde ihracat gerçekleştiren Bucak ilçesi mermer sektörüne SWOT Analizinin uygulanmasıdır. Bölge ekonomisi için çok önemli olan sektörün, daha çok büyüyebilmesi ve sektörde yaşanan sorunlara çözümler üretilebilmesi amacıyla Bucak ilçesindeki mermer işletmelerine SWOT Analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Bölgede son dönemde yapılmış ve güncel olan bir çalışma olmaması araştırmamızın önemini artıran bir başka etkendir.
Özet (Çeviri)
The share of natural stone in Turkey's mining sector is increasing. investment in Turkey's natural stone industry, has achieved an average annual 13.6% in the last 15 years in terms of production and export has doubled the world average level. Turkey 5.2 billion cubic meters (13.9 billion tons) of the total marble reserves in the world and has approximately 40%. These important reserves are spread over a wide region throughout Anatolia and Thrace. Afyon, Burdur, Bilecik, Balikesir, Denizli, Mugla, Amasya, Elazig and Diyarbakir are the provinces where the reserves are concentrated. In our country, over 80 different structures, over 120 marble reserves of different colours and patterns have been determined. Turkey, 1.6 billion tons of proven reserve of its present pace, world consumption is enough to cover 80 years. In this study, it is aimed to examine the importance of marble sector in regional development both theoretically and empirically. It is aimed to examine the feature of the sector in economic growth both theoretically and empirically as a result of SWOT analysis by proceeding the data, obtained from the face-to-face survey conducted with 44 large marble factories and 9 sub-sector firms operating in the Bucak region of Burdur with SPSS 23 program. Bucak region, which is a very important source of employment in Burdur province, exports quality products to domestic and foreign markets, and it was considered remarkable to be examined due to these characteristics. The main aim of this thesis is to apply SWOT Analysis to the marble sector of Bucak district, which has the potential of growth in the region, has become a high source of employment and income and also exports a significant amount. SWOT Analysis was carried out for marble enterprises in Bucak district in order to expand the sector, which is very important for the regional economy, and to find solutions to the problems experienced in the sector. The lack of a recent study in the region is another factor that increases the importance of our research.