Belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerinin sosyal hizmeti algılama biçimi: Yalova ili örneği
Municipal council and provincial council members' perception of social services: The example of Yalova province
  1. Tez No: 586307
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ KÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada“Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyelerinin Sosyal Hizmeti Algılama Biçimi: Yalova İli Örneği”konusu ele alınmış, bu çerçevede sosyal yardım, sosyal hizmet, çocuk, engelli, kadın ve yaşlılara yönelik sosyal hizmetler hakkındaki meclis üyelerinin algısı ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırma yapılırken literatür, konuyla ilgisi olduğuna inanılan ve bu konunun araştırılmasında ve geliştirilmesinde katkı sağlayacağı düşünülen kaynaklar ışığında incelenmiştir. Yapılan bu çalışma da yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş ve derinlemesine mülakat uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel bir araştırmadır. Yüksek lisans düzeyinde yerel yönetimler ve sosyal hizmetle ilgili ilk nitel çalışmalardan birisidir. Çocuk, engelli, kadın, yaşlılar ve diğer risk gruplarına yönelik sosyal hizmet uygulamaları merkezi yönetim tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı sosyal hizmet uygulama alanlarının yerel yönetimlere devri zaman zaman gündeme gelmektedir. Sosyal hizmet çalışmalarının yerel yönetimlere devri halinde yerel yöneticiler ve meclis üyelerinin bu faaliyetlerle ilgili yetkili karar organlarında yer alması kaçınılmazdır. Bu durumda sosyal hizmetlerden yararlanan müracaatçıların (birey-grup ve topluluk düzeyinde) alacakları hizmet süreci bu idari mekanizmadan etkilenecektir. Bu etkinin pozitif veya negatif yönlü gelişmesinin ise yerel yöneticilerin sosyal hizmeti“ne ve nasıl”gördüğüne bağlı olarak etkileneceği düşünülmektedir. Bu araştırmada yerel yöneticilerin ve yerel meclis üyelerinin (İl genel meclisi üyeleri ve Belediye meclisi üyeleri) sosyal hizmet konusu ile ilgili nasıl bir algıya sahip oldukları ortaya konmuş ve meclis üyelerinin sosyal hizmete bakış açıları ortaya çıkartılmıştır. Sosyal hizmet kurumları, diğer kurumlarda olduğu gibi, bir idari yönetim mekanizmasına sahiptir. Bu kuruluşlar sadece bütçe, personel, gelir-gider vb. faaliyetler ile yürütülmez. Sosyal hizmet kuruluşları, öznesi insan olan incinebilir müracaatçı gruplarına hizmet sunmaktadır. Yapılan çalışma sonrası meclis üyelerinin sosyal hizmet kavramı hakkındaki düşüncelerini yardım etme eylemi ile ilişkilendirdikleri ortaya çıkmıştır. Yardım etme/alma eyleminde, yardım alacak birey ve grupların hizmetlerden yararlanmaları / yararlandırılmaları sırasında siyasal faktörlerin sosyal hizmet uygulamalarına etki edebileceği ve klientalizm öngörüsünde bulundukları görülmüştür. Ülke genelindeki hizmet standardının bütünlüğü ile ilgili kaygı taşıdıkları görülmüştür. Meclis üyelerinin bazılarının sosyal hizmetlerin yerel yönetimlere devri halinde faaliyetlerin aynı şekilde devam edebileceğini öngördükleri görülmüştür. Ancak bu devrin yalnızca işletme mantığı çerçevesinde tutumlarını şekillendirdiği anlaşılmaktadır. Bu sonuçlar üzerinden öneriler sunularak araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the topic of“Municipal Council and Provincial Council Members' Perception of Social Services: The Example of Yalova Province”was issued and an attempt was made to reveal the council members' perception of social help, social activities and social services for children, disabled people, women and elders in this scope. During the research, the literature was reviewed in the light of the resources which were believed to have a relation with the subject and expected to contribute to the research and development of this subject. In this study, face-to-face interviews were conducted and in-depth interviews were held. The study is a qualitative research. It is one of the first qualitative studies on local administrations and social services at the graduate level. Social service practices for children, disabled people, women, elders and other risk groups are implemented by the central administration. However, the transfer of some social service practices to local administrations is sometimes brought to the agenda. In case of the transfer of the social work activities to local administrations, it is inevitable for local administrators and council members to take part in the authorized decision-making bodies related to these activities. In this case, the service process to be taken by the clients benefiting from the social services (at the individual-group and community level) will be affected by this administrative mechanism. It is thought that the positive or negative development of this effect will be influenced depending on how and as what the local administrators see social services. In this research, it was revealed what perception local administrators and local council members (members of the provincial council and members of the municipal councils) had regarding social services and the viewpoints of the council members on social services were presented. Social service institutions, as in other institutions, have an administrative management mechanism. These organizations are not run only with budget, staff, income-expense etc. activities. Social service organizations provide services to vulnerable client groups, whose subjects are human. After the study, it was revealed that the council members associate their opinions about the social service concept with the action of helping. It was observed regarding the act of helping/receiving help that political factors could affect the social service practices and clientelism was foreseen while the individuals and groups who will receive help are benefiting from/being helped to benefit from the services. It has been witnessed that they are concerned about the integrity of the service standard throughout the country. It was seen that some of the council members predicted that activities could continue in the same way if the social services were transferred to local administrations. However, it is understood that this transfer shaped their attitudes only within the scope of business logic. The research was finalized by presenting suggestions through these results.