Retrograd intrarenal taş cerrahisinde kullanılan üreteral erişim kılıfı çap farkının postoperatif dönemde üreter darlığı üzerine etkisi
The effect of diameter difference of urethral access sheath used in retrograde intrarenal stone surgery on ureter stenosis in postoperative period
- Tez No: 586327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada, retrograd intrarenal taş cerrahisi sırasında kullanılan üreteral erişim kılıfı çap farkının üreter darlığı üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya kliniğimizde Ocak 2017 ile Aralık 2018 tarihleri arasında retrograd intrarenal taş cerrahisi operasyonu yapılan 320 hasta alınmıştır. Hastalar operasyonda 9.5/11 Fr üreteral erişim kılıfı veya 12/14 Fr üreteral erişim kılıfı kullanılmalarına göre 2 gruba ayrılmıştır. Postoperatif 6. ayda hastaların kontrol bilgisayarlı tomografi görüntüeri incelenmiş ve yeni gelişen üreter dilatasyonu ve lümende daralma üreter darlığı lehine değerlendirilmiştir. Bilgisayarlı tomografi görüntülerinde dilatasyon saptanan hastalara semirijit üreteroskopi yapılmış olduğu ve üreter darlığı tanısının doğrulanıp tedavisi eş seanslı uygulanmıştır. p değeri 0
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to analyze the relationship between ureteral stricture and thickness of ureteral access sheath in a series of patients who underwent retrograde intrarenal surgery with using ureteral access sheath. Materials and Methods: Between January 2017 to December 2018, 320 patients, who underwent retrograde intrarenal surgery procedures with adjunctive use of an ureteral access sheath for kidney stone, datas were analyzed retrospectively. A 9.5 Fr/11 Fr ureteral access sheath and 12/14 Fr ureteral access sheath was used during the surgery. All patients were evaluated by computed tomographic urography in the first 6th month after treatment. Exclusion criteria were previous stone history, previous urinery surgery and urinary system anomalies. Results: There was no significant difference between groups in terms of demographic data and stone location. Overall 5 patients (1.6 %) had evidence of ureteral stricture after the surgery. There were 4 patients (2.5%) in 12/14 Fr ureteral access sheath group and 1 patient (0.6%) in 9.5/11 Fr ureteral access sheat group. There were no significant difference between groups (p=0.371). There was no significant difference between groups in terms of stone free rate, complications, postoperative infection rate, operation time. Conclusions: The results of our series indicate that the thickness of ureteral access sheath isn't significantly differs the ureteral stricture rate.