Karşılıklı bağımlılık teorisi üzerinden Türkiye-Rusya ilişkileri
Turkish –Russian relations in the context of interdepency theory
- Tez No: 586331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ AVCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yirmi yılda Türkiye ve Rusya arasında politik-ekonomik ilişkilerde belirgin gelişmeler yaşandı. Bu tezin amacı iki ülke arasında yaşanan bu gelişmeleri teorik bir çerçeveye oturtmaktır. Özellikle Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından meyve-sebze ihracatı, turizm, inşaat gibi alanlarda Türkiye'ye ambargo uygulayan Rusya neden doğal gaz kesintisine gitmemiştir ve Rus büyükelçisinin öldürülmesi neden krize sebep olmamıştır gibi sorulara cevap aranmıştır. İki ülke arasında yaşanan olayları açıklayabilmek için dört neden-sonuç ilişkisi kurulmuştur. Neden-sonuç ilişkilerinin ortaya konabilmesi adına her ilişki için bağımlı ve bağımsız değişkenler belirlenmiştir. Bu neden sonuç ilişkileri; Rus uçağının düşürülmesi ve sonuçları, Rus büyükelçisinin öldürülmesi ve sonuçları, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye ve Rusya'nın yakınlaşması ve Suriye konusunda farklı bloklarda yer alan Türkiye ve Rusya'nın 2016 yılından sonra işbirliğine gitmesidir. Bu sorulara cevap aranırken karşılıklı bağımlılık kuramı test edilmiş ve iki ülke arasında ne düzeyde bir karşılıklı bağımlılık olduğu ölçülmeye çalışılmıştır. Uluslararası İlişkilerin ana teorilerinden olan liberal paradigmanın bir kuramı olan 'Karşılıklı Bağımlılık Kuramı', realist paradigmanın aksine ülkeler arasındaki ilişkileri sadece güç bağlamında açıklamayıp, devletler üstü ve devletler altı aktörlerin de etkili olduğu politik, ekonomik, ve toplumsal ilişkilerin oluşturduğu karmaşık bir ilişkiler bütünü olarak açıklar. Keohane ve Nye'ın 1977 yılında ortaya koyduğu Karşılıklı Bağımlılık teorisi, ekonomik ve toplumsal ilişkilerin diplomatik kararlara olan etkilerini temel aldığı için, Türkiye-Rusya ilişkilerini açıklayabilmek için uygun bir bakış açısı sunmaktadır. Teori, maliyet, hassasiyet ve kırılganlık gibi kavramlar ile bir tarafın yaptığı olumsuz hareketin iki taraf için de negatif sonuçlar doğurması durumunda karşılıklı bağımlılık olduğunu savunur. Bu çalışmanın tezi, Rusya savaş uçağının düşürülmesinden sonra turizm, vizesiz seyahat, tarım ürünleri gibi alanlarda alternatifi olduğu için ambargo uygularken, maliyetin yüksek olmasından dolayı enerji alanında ambargoya gitmemiş, doğalgaz akışını kesmemiştir. Karşılıklı bağımlılığın yüksek olmasından dolayı ve uluslararası konjonktürün de etkisiyle bir yıl içinde ilişkiler iyileşme yoluna gitmiştir. Bu çalışma nitel bir çalışma olup süreç izleme (process tracing) gibi nitel araştırma metotları kullanılmıştır. Bu tez teori test eden örnek olay çalışmasıdır ancak karşılıklı bağımlılığın olup olmadığı tespitinin yapılabilmesi için bu örnek olay içinde dört olay karşılaştırılarak ele alındığı için karşılaştırma yöntemi de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last twenty years, a significant progress has been made in the political and economic relations between Turkey and Russia. The objective of this thesis is to explain these developments between the two countries in a theoretical framework. This work, specifically, focuses on two inquiries. The former query is on the preference of Russia in laying ambargo on the fields such as fresh fruit and vegetable import, tourism, and construction while not cutting the supply of natural gas to Turkey after the Russian fighter jet was shot down by Turkey. The latter query is on the assassination of the Russian ambassador in Turkey not resulting in a crisis between Russia and Turkey. In order to analyze the developments between two countries, four causal mechanisms are established. These four causal relationships are as follows: the shootingdown of Russian fighter jet by Turkey and its consequences, the assassination of the Russian ambassador in Turkey and its results, Turkey-Russia rapprochement after 15 July 2016 Turkish coup d'état attempt, and the strategic cooperation of Turkey-Russia on Syria after 2016. While conducting the investigations, the complex interdependence theory is tested. In addition, the scale of interdependence between these two countries is evaluated. On the contrary to the realist paradigm, 'The Complex InterdependenceTheory', which is introduced by Keohane and Nye in 1977 and one of the main theories of liberal paradigm in International Relations, explains the relations among countries not only on the base of power, but also with the supra-state and sub-state agents. According to this theory, the relations among countries is a complex structure constituted of political, economic and social relations. Since the complex interdependence theory is based on the effects of socio-economic relations on the diplomatic decision-making process, it provides a suitable perspective to analyze Turkey-Russia relations. By employing concepts such as cost, sensitivity and vulnerability, the complex interdependence theory hypothesizes that the negative action of one actor has damaging consequences for both actors. The main thesis of this study is that after Russian fighter jet shot down by Turkey, Russia implemented sanctions on the fields such as tourism, visa-free passage, and agricultural products because Russia had alternatives in these areas; however, Russia could not lay embargo on the field of energy, since the cost was too high for both country. Due to high interdependence between Turkey-Russia and the international political environment, the relations between Turkey and Russia improved within a year. This work is a qualitative study and qualitative research methods such as process tracing are utilized. This study is theory-testing sample case study. Furthermore, the comparison method is used for whether there is interdependence via comparing four different events within sample case.