The cohabitation experience in semi-presidential systems: Challenges and opportunities
Yarı-başkanlık sistemlerinde kohabitasyon tecrübesi: Zorluklar ve fırsatlar
- Tez No: 586330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU İLTER AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anayasal hükümet tariflerine göre halk tarafından seçilen bir cumhurbaşkanı ile parlamento çoğunluğunun oluşturduğu bir bakanlar kurulu ve bir başbakan tarafından oluşturulan yarı başkanlık sistemi ikili bir yürütme yapısına sahiptir. Fransa'da 1958 Anayasası ile temeli atılan, 1962'de anayasa değişiklikleri ile oluşturulan yarı başkanlık sisteminde yürütme erkinin her iki organı da halkın iradesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu iki makamdakilerin ayrı siyasi partilere mensup olmaları da çatışmayı kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çalışmada öncelikle yarı başkanlık sisteminin temel özellikleri açıklanacak ve farklı bakış açılarıyla değerlendirmesi yapılacaktır. İlerleyen bölümlerde dünyada yarı başkanlık sisteminin en iyi işleyen örneği olarak kabul edilen Fransa'da yaşanan kohabitasyon dönemleri incelenecektir. Ardından, yarı başkanlık sisteminin siyasi istikrara etkisi ele alınacaktır. Çalışmadan çıkan sonuç, kurumsal tasarım yerine, liderlerin tercih ve tutumlarının sistemin hayatta kalmasını sağladıklarıdır.
Özet (Çeviri)
According to the definitions on constitutional government, a semi-presidential system is composed of a president elected by the public and a council of ministers created by the parliamentary majority along with a prime minister which creates a dual executive. In the semi-presidential system of France, the framework of which was laid down by the Constitution of 1958 and the constitutional amendments in 1962, both organs of executive power are installed with people's will. The fact that these two offices may be controlled by members of different political parties makes conflict inevitable. In this study, the main features of semi-presidential system are explained and the system's evaluation from different perspectives is made. Cohabitation periods in France, which is considered as the best functioning example of the semi-presidential system in the world, are examined in the following sections. The impact of semi-presidential system on political stability is then evaluated. The study concludes that, rather than institutional design, preferences and attitudes of political leaders explain how the system has survived.