Selma Fındıklı'nın roman ve hikâyelerinde yapı ve izlek
Structure and theme in Selma Fındıklı's novels and stories
  1. Tez No: 586339
  2. Yazar: MELİKE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türk edebiyatında üretken bir yazar olmasına rağmen henüz akademik anlamda eserleriyle ilgili toplu bir çalışma bulunmayan Selma Fındıklı'nın yedi roman ve dört hikâye kitabını inceleyerek eserlerinin edebî kıymetini ortaya koymak bu araştırmanın amacıdır. Fındıklı'nın anlatılarını hem yapısal hem de izleksel açıdan tahlil ettiğimiz bu çalışmada yazarın hayatından bağımsız olarak bir değerlendirme yapılmıştır. Romanlar ve hikâyeler yapı ve izlek ana başlıkları altında ayrı ayrı ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Selma Fındıklı, anlatılarında zaman dilimi olarak geçmişi merkeze alırken tarihi yalnızca bir dekor olarak kullanır. Yazar, o dönemlerde yaşamış farklı kültürden ve inançtan insanların aşkları, acıları, mutlulukları ve umutsuzlukları çerçevesinde yaşanan çatışmaları farklı bakış açılarından okura sunmuştur. Yazarın genel olarak Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi toplum yaşamından farklı kesitler sunduğu anlatılarının merkezinde kadın-erkek ilişkileri yer alır. Bu nedenle anlatılarda izlek olarak aşk/sevgi ön plana çıkar. Aşk/sevgi izleğinin arka planında tarihî bir atmosferi oluşturabilmenin gerekliliği olarak dönemin öne çıkan siyasi, ekonomik ve toplumsal değişimleri verilir. Böylece yazar geçmişte yaşanılanların unutulmamasını sağlayarak geçmişle bugün arasındaki bağı güçlendirmiş olur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the literary value of the writings by Selma Fındıklı, whose works were not net academically and collectively studied despite being a productive writer in Turkish literature, by examining her seven novels and four storybooks. In this study, where we analyzed the narratives of Fındıklı in terms of both structure and theme, an evaluation was made independently of the life of the writer. It was attempted to examine novels and stories under the main topics of structure and theme. In her narratives, Selma Fındıklı uses history merely as decor while fictionalizing past periods as timeframes and the experiences of the people who lived in those periods. The aim of the writer is to be able to present the conflicts that occurred within the frame of the passions, sorrows, joys and despairs of the people from different cultures and beliefs who lived in those times to readers from different perspectives. Male-female relationships are in the center of the writer's narrative, in which she presents various portraits from the social life during the Ottoman and Republican Periods in general. For this reason, love/passion stands out as a recurring theme in the narratives. The prominent political, economic and social changes of the period are presented as a necessity of creating a historical atmosphere in the background of the theme of love/passion. Thus, the writer strengthens the connection between the past and the present by ensuring that the happenings of the past time periods are not forgotten.