Selma Fındıklı'nın hayatı, sanatı ve eserleri
Selma Fındıklı's life, art and works
- Tez No: 590205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 454
Özet
Bu çalışmada, oyun yazarlığı ile tanınan Selma Fındıklı'nın hikâyelerini ve romanlarını bir bütün hâlinde inceleyerek sanat anlayışının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmamızda ağırlıklı olarak yazarın eserlerinden faydalanılmıştır. İlk olarak, hikâye ve roman türünün tarihsel gelişimi ile Selma Fındıklı'nın hayatı ve sanat anlayışı üzerine genel bilgiler verilmiştir. Ardından da, yazarın romanları ve hikâyeleri konu, olay örgüsü, kahramanlar, yer ve zaman, anlatıcı-bakış açısı yönünden incelenmiştir. Selma Fındıklı'nın biyografisine bakılarak, eser-hayat ilişkisi birlikte değerlendirilmiş ve eserlerin incelemesinde metne dayalı yöntem kullanılmıştır. Daha sonra ise, yazarın hikâye ve romanları kullandığı dil, üslup ve anlatım teknikleri bakımından tahlil edilmiştir. Son dönem kadın yazarlarımızdan Selma Fındıklı'nın kadın duyarlılığı ile ele aldığı eserlerinde ağırlıklı olarak hüzün, yalnızlık, ayrılık, savaş, göç ve evlilik konularını işlediği görülmektedir. Yazar, eserlerinde Gayrimüslim kahramanlara da yer vermiştir. Selma Fındıklı, romanlarında ve hikâyelerinde işlediği dönemlerin sosyal hayatını da eserlerine yansıtmıştır. Yazar, romanlarında ve hikâyelerinde tarihî olaylara ve halk kültürüne sık sık yer vermiştir. Selma Fındıklı, hikâyelerinde ve romanlarında mahallî söyleyişleri, eksiltili cümle yapılarını, kalıplaşmış ifadeleri, klasik ve modern anlatım tekniklerini bir arada kullanmıştır. Anahtar Kelimeler : Türk roman ve öyküsü, Selma Fındıklı, Nereye Yüreğim, oyun yazarlığı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the art understanding by examining the stories and novels of Selma Fındıklı who is known for her playwriting as a whole. In this study, the works of the author were mainly used. Firstly, general information about historical development of story and novel genre and life and art understanding of Selma Fındıklı are given. Then, the novels and stories of the author were examined in terms of subject, plot, heroes, place and time, narrator-point of view. Selma Fındıklı's biography was evaluated and the relationship between work and life was evaluated together and the text-based method was used in the analysis of the works. Later, the stories and novels of the author were analyzed in terms of language, style and expression techniques. One of our recent female writers, Selma Fındıklı, focuses on issues of sadness, loneliness, separation, war, immigration and marriage. The author also included non-Muslim heroes in his works. Selma Fındıklı has also reflected the social life of her periods in her novels and stories to her works. The author frequently included historical events and folk culture in his novels and stories. Selma Fındıklı has used local narratives, subtractive sentence structures, stereotyped expressions, classical and modern narrative techniques in her stories and novels.