Selma Fındıklı'nın eserlerinde kadının varoluşu meselesi
The issue of the existence of women in Selma Fındıklı's works
- Tez No: 710204
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Selma Fındıklı kadına ve kadın sorunlarına ayna tutmuş bir yazar olarak başarılı eserler vermiştir. Başarıları ödüllerle de kanıtlanmış olan yazarın basılmış eserlerinde kadının varoluşu meselesi üzerinde durulmuştur. Konuyu anlayabilmek adına girişte varoluşçuluk hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Daha sonra kadın ve erkek konusuna değinilerek Selma Fındıklı'nın eserlerinde kadının varoluşuyla ilgili başlıklar tespit edilmiştir. Birinci bölümde kadın kavram olarak dünyada ve bizim toplumumuzda yaşadığı sorunlarla ele alınmıştır. Kadın edebiyatçılar üzerinden“kadın yazar”kavramı irdelenmiş ve edebiyatımızda kendine yer edinen kadın yazarların var oluş serüvenleri ele alınmıştır. İkinci bölümde yazar Selma Fındıklı'nın hayatı, sanata bakışı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Ana bölümü oluşturan üçüncü bölümde Selma Fındıklı'nın eserleri dört başlık altında ele alınarak kadının varoluşu meselesi üzerinde durulmuştur. İlk kısımda kadının bireysel olarak elde ettiği ya da edemediği kavramlara yer verilirken ikinci başlıkta kadın ve erkek kavramları üzerinden kadının meseleleri konu edilmiştir. Üçüncü başlıkta kadın ve kadının toplumdaki yeri üzerinde durulmuştur. Dördüncü başlıkta ise Fındıklı'nın eserlerinde kadını temsil eden sembollere yer verilmeye çalışılmıştır. Kadın, kimlik ve toplum çatışması içinde kendine yer ararken erkek egemen gelenekler de onu kimi zaman zora sokar. Kadının söz konusu şartlara gösterdiği tepki Selma Fındıklı'nın eserlerinden hareketle belirlenmiştir. Sonuç kısmında Selma Fındıklı'ya göre kadının var oluşunu gerçekleştirmesinin önündeki en büyük engelin ataerkil yapı olduğu sonucuna ulaşılmış ve konuyla alakalı bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Her gün en az bir kadın haberi, şiddet ya da cinayet bağlamında karşımıza çıkmaktadır. Cinsiyetçilik bağlamında bir ayrımdan söz etmemekle birlikte genel anlamıyla tüm insanların eşit bir biçimde yaşam hakkına saygı duyulmasından yanayız. Dolayısıyla bu tezin bilimsel bir amacı olması yanında farkındalık kazandırması da hedeflenmektedir. Anahtar Kavramlar: Selma Fındıklı, Ataerkillik, Kadın, Varoluşçuluk, Namus, Türk Edebiyatı, Roman, Öykü.
Özet (Çeviri)
Selma Fındıklı has produced successful works as a writer who held a mirror to women and women's issues. The issue of the existence of women is emphasized in the published works of the author, whose success has also been proven with awards. In order to understand the subject, firstly, the subject of men and women was mentioned in the introduction. Then, by giving brief information about existentialism, the titles related to the existence of women in Selma Fındıklı's works were determined. In the first chapter, women as a concept are discussed with the problems they experience in the world and in our society. The concept of“female writer”has been examined through women writers and the existence adventures of women writers who have a place in our literature have been discussed. In the second part, information is given about the life, view of art and works of the writer Selma Fındıklı. In the third chapter, which constitutes the main part, Selma Fındıklı's works are discussed under four headings and the issue of the existence of women is emphasized. In the first part, the concepts that women individually acquire or cannot achieve are included, while in the second part, the issues of women are discussed through the concepts of men and women.In the third title focuses on women and their place in society. In the fourth chapter, symbols representing women in Fındıklı's works were tried to be included. While women are looking for a place in the conflict of identity and society, male-dominated traditions sometimes put her in trouble. The reaction of the woman to the aforementioned conditions was determined based on the works of Selma Fındıklı. In the conclusion part, according to Selma Fındıklı, it was concluded that the biggest obstacle for women to realize their existence is the patriarchal structure and some evaluations related to the subject were made. Everyday, we come across at least one news about women in the context of violence or murder. Although we do not talk about any discrimination in the context of sexism, we are in favor of respecting the right to life of all people equally. Therefore, besides having a scientific purpose, this thesis also aims to raise awareness. Key Terms: Selma Findikli, Patriarchy, Woman, Existentialism, Honor, Turkish literatüre, Novel, Story.