Balast Suyu Yönetı̇mı̇ Sözleşmesı̇ gereklı̇lı̇klerı̇nı̇n gemı̇lere uygulanması analı̇zı̇
Analysis of applıcatıon to ships Of Ballast Water Management Convention Requirements
- Tez No: 586343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÜL EMECEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Şubat 2004 tarihinde, IMO Gemi Balast Suyu ve Sedimanlarının Kontrolü ve Yönetimi Hakkında Uluslararası Sözleşme'yi kabul etti. Bu sözleşmenin“D”kısmında tahliye edilecek balast suyunun standartları belirtilmiştir. D1 maddesi“Balast değişim standardı”anlamına gelirken, D2 maddesi“Balast suyu performans standardı”anlamına gelmektedir. IMO bu sözleşmede gemilerin D1 ve D2 standartlarına uyum süreci için bir zaman planı belirtmesine rağmen, sözleşmenin yürürlüğe girmesi ertelendiği için bu zaman planı MEPC 71 numaralı toplantıda güncellenmiştir. Gemilerin D2 standardına uyum sağlaması için onaylı bir balast suyu ıslah sistemine sahip olmaları gerekir. Balast suyu ıslahı için birçok yöntem ve üretici bulunmaktadır. Uygun yöntem ve üretici seçimi gemilerin sefer bölgesi, tonajı, seferlerin uzunluğu, cihazların maliyeti, senelik giderleri gibi faktörlere dayanmaktadır. Sistemlerin IMO G8 ve G9 kılavuzlarına göre test edilip onay almış olmaları gerekir. Fakat, IMO onayına sahip bir ıslah sistemini kullanarak Amerika Birleşik Devletleri'nin karasularında balast suyu tahliyesi yapılmasına maalesef izin verilmemektedir. Geminin balast suyu ıslah sistemi Amerika Birleşik Devleri Sahil Güvenliği'nin kendi özel test prosedürünü geçmiş ve bu kurumun sertifikasına sahip olmalıdır. Yukarıdaki bilgiler ışığında, bu çalışma farklı tonajlara ve sefer bölgelerine sahip gemileri olan firmaların balast suyu ıslah sistemlerinin seçimlerini karşılaştırmaktadır. Bu amaç için kriterleri belirten bir anket hazırlanmış ve kriterlerin önem dereceleri firma yetkilileri ile görüşüp öğrenilmeye çalışılmıştır. Sonrasında AHP metodu kullanılarak farklı tonaja sahip firmalar için (6000 DWT altı ve üstü) en iyi BWTS yöntemi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In February 2004, IMO adopted International Convention on the Control and Management of Ballast Water and Sediments of Ships - BWM Convention to regulate the environment from the ballast water of the ships. In D Section of this convention, discharged ballast water standards have been defined. While D1 standards means“Ballast water Exchange Standards”, D2 means“Ballast water performance standards”. Although, IMO issued a deadline for conformity of D1 and D2 standards for vessels in convention, due to delayed entry in force date of convention, this time line has been updated in MPEC 71. There are a wide variety of treatment options and manufacturers. The choice of appropriate methods and manufacturers will depend upon several factors, including vessel sailing area, vessel tonnage, the length of voyages, costs of systems, OPEX etc. Moreover, systems shall have a type/approval certificate which must be issued according to IMO G8 and G9 guidelines. However, an IMO approved BWTS is not enough to discharge ballast water in U.S. waters. USCG has its own specific test and approval procedures for BWTS. In the light of above information, this research is to compare owners who has different size of vessel BWTS choice depending on trade area, vessel size. For this purpose, a decision making questionnaire has been prepared and filled by companies which have different size of vessels to determine importance weight of criterias used for BWTS selection. After that, by using AHP method, best BWTS method has been determined for owners who have different size of vessels (6000 DWT more and less than 6000 DWT).