Serviks kanseri taraması yaptıran kadınların obezite, hipertansiyon ve diyabet açısından incelenmesi
Examination of women who had cervical cancer screening in terms of obesity, hypertension and diabetes
- Tez No: 586347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Araştırmada serviks kanseri taraması yaptıran kadınların obezite, hipertansiyon ve diyabet açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İzmir'de bir ASM'de serviks kanseri tarama testi için başvuran kadınların sosyodemografik özellikleri, obstetrik ve jinekolojik özellikleri ve obezite, hipertansiyon ve diyabet bulguları anket formuyla toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı analizler, Fisher'in Kesin Testi ve değişkenler arasında korelesyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 44,06±9,67 olup, %89,9'u evli, %20,9'u sigara kullanmakta ve %31,8'inde kronik hastalık bulunmaktadır. İlk adet yaşı, cinsel ilişki ve evlenme yaşı, ilk ve son gebelik yaş ortalaması sırasıyla 13±1,4, 20,4±4,5, 21,2±4,4 ve 29,3±5,4'tür. Kadınların %15,5'i düzensiz adet görmekte, %15,5'inin ilk cinsel yaşı 16 yaş ve altı ve %17,8'inin ilk gebeliği 17 yaş ve altıdır. Gebelik sayısının ortalaması 3,2±2,1 ve 3 ve üzeri gebeliği olan %51,1 kadın bulunmaktadır. Kadınların %48,1'i aile planlaması yöntemi kullanmakta ve yöntemlerin %14,5'i hormonaldir. BKİ, bel çevresi, sistolik ve diastolik KB, AKŞ ve TKŞ ortalaması sırasıyla; 29,9±5,7, 91,79±14,04, 122,8±16,15, 80,03±12,61, 96,17±13,16 ve 150,14±62,48'dir. Kadınların %30'unun BKİ ≥30, %58,1'inin bel çevresi≥88 cm, %16,3'ünün sistolik KB 140≥, %28,7'sinin diyastolik KB≥90, %1,6'sının AKŞ değeri 126≥ ve %4,7'sinin TKŞ≥200'dür. Sonuçlar: Serviks kanseri taraması yaptıran kadınların test sonucu ile sosyodemografik, obstetrik ve jinekolojik ve obezite, hipertansiyon ve diyabet bulgularıyla arasında ilişki bulunmamıştır. Fakat yaş ile obezite, hipertansiyon ve diyabet bulguları arasında orta düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the research is to examine women who had cervical cancer screeningin terms of obesity, hypertension and diabetes. Materials and Methods: The sociodemographic characteristics, obstetric and gynecological characteristics and obesity, hypertension and diabetes findings on women who applied for cervical cancer screening test in an FHC in İzmir are collected by questionnaire form. The data is analyzed by descriptive analysis, Fisher's Exact Test and correlation analysis between variables. Results: The age average of women is 44,06±9,67, 89,9% are married, 20.9% are smokers, 31,8% have chronic disease. First menstrual age, sexual intercourse and marriage age, average age of first and last pregnancy are respectively 13±1,4, 20,4±4,5, 21,2±4,4 and 29,3±5,4. 15,5% women have irregular menstruation, 15,5% of the women's first sexual age is 16 or below and 17,8% of the women's first pregnancy is 17 or below. The average number of pregnancies is 3,2±2,1 and 51.1% of women with a pregnancy of 3 or more. 48.1% of women use family planning method and 14.5% of the methods are hormone-containing. The average datas of BMI, waist circumference, systolic and diastolic BP, FBS and SBS are respectively 29.9 ± 5.7, 91,79 ± 14,04, 122.8 ± 16.15, 80.03 ± 12.61, 96.17 ± 13.16 and 150.14 ± 62.48. 30% of women have BMI ≥30, 58,1% have waist circumference ≥88 cm, 16.3% have systolic BP 140≥, 28.7% have diastolic BP≥90, 1.6% have FBS value of 126≥ and 4.7% of SBS≥ 200. Conclusion: There was no correlation between the test results of women who underwent cervical cancer screening and sociodeographic, obesteric and gynecological and obesity, hypertension and diabetes findings. However, a moderate positive correlation is found between age and obesity, hypertension and diabetes findings.