Çalışan kadınlarda yöresel mutfak eğitiminin yöresel yemek tüketim alışkanlıkları, tutumları ve bilgi düzeylerine etkisi
The effect of regional culinary education on local food consumption habits, attitudes and knowledge levels of employed women
- Tez No: 586348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SORMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma kapsamında; Konya'da il merkezinde yaşayan, çalışan kadınlar örneklem olarak seçilerek; yöresel yemek tüketim alışkanlıklarını arttırmak, tutumlarını olumlu düzeyde geliştirmek ve bilgi düzeylerini arttırmak amacıyla hem teorik hem de uygulamalı olarak yöresel mutfak eğitimi verilmiş; eğitim öncesi, eğitim sonrası ve kontrollerde yöresel yemek tüketim alışkanlıkları, tutumları ve bilgi düzeyleri ölçülmüştür. Araştırma kapsamında elde edilen veriler istatistik programında değerlendirilmiş, demografik bilgelerin ve beslenme alışkanlıklarının yorumlanmasında“Frequence”, anlamlılığın yorumlanmasında“eşleştirilmiş örneklem t-testi (Paired Sample T Test)”ve verilen eğitim modelinin kalıcılığının yorumlanmasında“Friedman Test”analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, by chosing women living and working in Konya city center, both theoretical and practical local culinary training was given them to increase their local food knowledge and consumption as well as to improve their attitudes positively. Their local food consumption habits, attitudes, and knowledges were measured before, during and after the education. The data obtained from the study were evaluated by statistical programs, 'frequence' was used for interpretation of demographic data and feeding habits, paired T test was used for interpretation of significance and“Friedman Test”was used for interpretation of the persistence of the education model.