Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerinde gençliğin politik inşası
Political construction of youth in Necip Fazıl Kısakürek's works
- Tez No: 586361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Necip Fazıl Kısakürek, Cumhuriyet döneminde İslamcı ideolojinin temellerini oluşturan en önemli isimlerden biridir. Gerek İslamcı kimliğiyle gerekse de gençlik üzerine yazıları ve düşünceleri sebebiyle dikkatleri üzerine toplayan bir isimdir. Yaşamış olduğu dönemdeki toplumsal sıkıntıları görmüş ve bunlara bir çözüm getirmeye çalışmıştır. Özellikle gençlik üzerindeki düşünceleri bu bağlamda önem arz etmektedir. Cumhuriyet dönemindeki bu problemlere karşı alternatif bir çözüm önerisi sunan Necip Fazıl“İslamcı ideal gençlik”kavramını geliştirmiştir. Bu bağlamda Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerinde gençliğin politik inşası bu araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada Necip Fazıl Kısakürek'in gençlik kavramına getirmiş olduğu yeni fikirler, düşünceler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek is one of the most important figures that formed the foundations of Islamic ideology in the Republican period. It is a name that draws attention due to its Islamist identity and its writings and thoughts on youth. He saw the social problems of his time and tried to find a solution for them. Especially his thoughts on youth are important in this context. Necip Fazil, who proposed an alternative solution to these problems in the Republican period, developed the concept of "Islamist ideal youth.. In this context, the political construction of Islamic youth in the works of Necip Fazıl Kısakürek is the main subject of this research. In this research, the new ideas and ideas brought by Necip Fazıl Kısakürek to the concept of Islamic youth were examined.