Sumaki Höyük Neolitik Dönem kemik alet topluluğu
Neolithic Period bone tool assemblage of Sumaki Höyük
- Tez No: 586360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ERİM ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
“Sumaki Höyük Neolitik Dönem Kemik Alet Topluluğu”başlıklı bu çalışmada Güneydoğu Anadolu'nun Dicle Havzası'nda, Dicle Nehri'nin bir kolu olan Garzan Çay'a bakan bir sırtın üzerinde konumlanan Sumaki Höyük'ün Neolitik Dönem tabakalarındaki tüm kemik aletler incelenmiştir. Kemik insanoğlunun alet yapmak için kullandığı en eski malzemelerden biridir ve günlük yaşamı, el becerisi, soyutlama yeteneği gibi bir çok konuda bilgi vermektedir. Sumaki Höyüğün kemik aletleri de dönemi ve yerleşimin sosyal-ekonomik yaşamı hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. 2007-2014 yılları arasındaki beş kazı sezonunda değişik evrelerde bulunan 553 adet kemik aletin tipolojik ayrımı yapılmış, yapım aşamaları ve işlevleri saptanmaya çalışılmıştır. Bunların dışında bölgedeki diğer eş zamanlı yerleşmelerdeki yayınlanmış kemik aletler benzerlik ve farklılık açısından incelenmiştir. Bu verilerin ışığında, özellikle Yakındoğu Neolitiğinde yontma taş alet topluluklarına oranla daha çalışılmış“Kemik Alet”konusuna katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled as“Neolithic Period Bone Tool Assemblage of Sumaki Höyük”examined all the bone tools of the Neolithic Phases of Sumaki Höyük, which is located on a ridge overlooking Garzan Çay, a tributary of the Tigris River in the Tigris Basin of Southeastern Anatolia. Bone is one of the oldest materials used by mankind to make tools and it provides information about daily life, dexterity and abstraction. The bone tools of the Sumaki Höyük also provide important information about the Neolithic Period and the socio-economic life of the settlement. During the five excavation seasons between 2007 and 2014, 553 bone tools in different phases were typologically separated and their construction stages and functions were determined. In addition, published bone artefacts from other contemporary settlements in the region were examined for similarities and differences. In the light of these data, it is aimed to contribute to the topic of“Bone Tools”which has been studied less than chipped stone industry in the Near East Neolithic Period.