Necip Fazıl Kısakürek'te İslam inkılabı ve gençlik kadrosu
Islamic revolution and youth staff of Necip Fazıl Kısakürek
  1. Tez No: 584144
  2. Yazar: ŞAFAK GEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT EBİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'de siyasi düşüncenin oluşumunda edebiyatçı fikir ve dava insanlarının önemi büyüktür. Kaleme aldığı eserleri, yazdığı yazılarıyla, çıkardığı dergi ve gazeteleriyle, ülkenin birçok şehrinde hatta yabancı ülkelerde verdiği konferansları ve kurmuş olduğu“Büyük Doğu Cemiyeti”ile geniş bir etki alanı oluşturan Necip Fazıl Kısakürek tiyatro, şiir, sanat, kültür, politika gibi farklı alanlarda eserler vermiş nadir sanatçı ve düşünürlerden biridir. Necip Fazıl Kısakürek Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaşlaşmacı laik hükümetinin seçilmiş bursiyeri olarak Fransa'da eğitim gördü. Fakat Türkiye'ye döndükten sonra Batı medeniyetini de Türkiye Cumhuriyeti'nin Batı'yı destekleyen fikri yapısını da sert bir şekilde eleştirerek, batılılaşmaya karşı İslamcı alternatifi destekleyenlere öncü oldu. Necip Fazıl Kısakürek eserlerinde, hitaplarında ve konferanslarında sıklıkla ülkenin içinde bulunduğu durumu ve buna neden olan etkenleri ele almış ve kendi inandığı değerler çerçevesinde çözüm önerilerinde bulunmuştur. Necip Fazıl gerek hitaplarında, gerek konferanslarında gerekse kitaplarında etkileyici bir üslup kullanır ve bu nedenle kitleleri peşinden sürüklemeyi başarmış bir karakterdir. Gençliğin yetişmesi için büyük çaba sarf eden Necip Fazıl geçmişinden kopmayan fakat onlarla aynı hatalara düşmeyecek, hesap soracak ve hesap verecek, maneviyat sahibi, gözükara, aşk ve vecd sahibi, aksiyoner bir nesil yetiştirmek gayesini gütmüştür. Necip Fazıl sistematikleştirdiği İslam'ı esas olan İnkılabın yönleri, bu inkılapla tesis etmek istediği devlet yapısı ve temel prensipleri üzerindeki bir inceleme yapılarak aynı zamanda yetiştirmek istediği ideal nesil/gençlik hakkındaki düşüncelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the process of forming political thought in Turkey, intellectuals who are originally literary men have played an important role. Necip Fazıl Kısakürek, who has created a wide impact with his works, writings, articles, magazines and newspapers, conferences he has given in many cities of our country, even in foreign countries and with“the Great East Society”he has founded, is one of the rare artists and thinkers who has produced works in different fields such as theater, poetry, art, culture and politics. In Necip Fazıl Kısakürek's works, speeches and conferences he frequently discussed the situation the country has been going through and the factors that cause it, proposed solutions within the framework of his own values. Necip Fazıl Kısakürek was educated in France, as recipient of prestigious scholarships from the secular modernizing government of the Republic of Turkey. Upon he return to Turkey, however, he became leading proponent of Islamist alternative to westernization, harshly criticizing the pro-Western intellectual foundations of the Turkish Republic as well as Western civilization itself. Necip Fazıl uses an impressive style both in his speecches, in his conferences and in his books, and for this reason he has managed to lead the masses. Necip Fazıl, who made great efforts to educate the youth, aimed to raise an action generation who did not break with his past, but would not fall into the same mistakes as them, would be held responsible and take responsibility, have a spiritual, foolhardy, have love and ecstatic. Necip Fazıl examined the aspects of the revolutions which were the systematicization of Islam, the state structure he wanted to establish with this revolutions and the basic principles, and his thoughts about the ideal generation / youth he wanted to cultivate were also included.