İşe iade davalarında işyeri, işletme ve işin gerekleri nedeniyle geçerli fesih
Reasons for the work, workplace and operation requirements
- Tez No: 586372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada İş hukukunda işe iade davalarında iş, işyeri ve işletme gerekleri nedeniyle fesih konusunu işlemeyi amaçladık. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden birincisinde konu ile ilgili temel kavramlardan bahsedilmiş olup, ikinci bölümde işletme, işyeri ve işin gerekleri nedeniyle geçerli fesih başlığı altında işlenmiştir. Üçüncü bölümde işletme gereği oluşturabilecek diğer hallerden bahsedilmiş ve dördüncü bölümde işveren kararının denetimi konusu işlenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde iş, işyeri ve işletme kavramlarının hangi anlama geldiğinden bahsedilmiş ve özellikle nerelerin işyeri kavramını kapsadığı belirtilmiştir. İkinci bölümde hangi durumlarda işletme, işyeri ve işin gerekleri nedeniyle geçerli fesih hali doğuracağından bahsedilmiş olup özellikle işverenin işletmesel karar alma özgürlüğünün kapsamı belirlenmeye çalışılmıştır. İşverenin keyfi işletmesel karar alamayacağı ve bunun sınırları Yargıtay ve öğreti görüşleri ile belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise her ne kadar kanunda işletme gereği olabilecek haller sayılmamış olsa bile Yargıtay kararları ışığında işletme gereği sayılan diğer haller belirtilmiştir. Dördüncü bölümde işverenin geçerli nedenle yapacağı fesih hakkının denetimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to process termination issues in terms of work, workplace and operation requirements in the case of employment law. Our study consists of four main sections. In the first section, the basic concepts related to the subject are mentioned and in the second section, the terms of operation, workplace and work are covered under the current termination heading. In the third part, the other cases that may constitute the need for operation are mentioned and in the fourth section, the subject of supervision of the employer's decision is discussed. In the first part of the study, the meaning of the concepts of work, workplace and business is mentioned. In the second part, it was mentioned that the situation of business, workplace and work would give rise to a possible termination state and the scope of the employer's freedom of business decision was tried to be determined. The employer cannot make an arbitrary business decision and its limits are indicated by the Court of Appeals and doctrine. In the third chapter, although the cases which may be required for operation in the law are not listed, other cases which are deemed to be operational are stated in the light of the decisions of the Court of Cassation. In the fourth section, the control of the right of termination of the employer for valid reason is examined.