Elektronik veri tabanlarının fikir ve sanat hukuku kapsamında korunması
Legal protection for electronic databases under copyright law
- Tez No: 586375
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu,“Elektronik Veri Tabanlarının Fikir ve Sanat Hukuku Kapsamında Korunması”oluşturmaktadır. Dijitalleşen dünyamızda elektronik ortamdaki verilerin korunması önem arz etmektedir. Tüm dünyada söz konusu hak ihlallerinin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için önemli çalışmalar yapılmakta, hukuki ve teknolojik koruma yöntemleri getirilmektedir. Elektronik veri tabanlarının fikri hukukta korunmasını konu alan işbu çalışmamızda, veri tabanı kavramı, veri tabanlarının türleri, teknik anlamda veri tabanlarından elektronik veri tabanlarının hukuki niteliği, elektronik veri tabanı üzerinde sahip olunan haklar, hakların devri ve sınırlandırılması, hakların sanal ortamda ihlal biçimleri, ihlalleri önlemek için alınabilecek hukuki önlemler ile ihlalin gerçekleşmesinden sonra başvurulabilecek hukuki yollar incelenmiş, korumanın teknolojik boyutuna ise yeri geldiğince değinilmekle yetinilmiştir. Elektronik veri tabanlarının korunmasına yönelik ülkemizde akademik ve yasal anlamda yapılan çalışmaların yeterli seviyede olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu alanda yapılan çalışmalar daha çok mevzuatımızın AB Hukuku normlarına uyumlu hale getirilmesi için yapılan çalışmalarla sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmamızla, elektronik veri tabanlarının korunmasına yönelik çalışmalara, bu kapsamda literatüre bir nebze de olsa katkı sağlanması, yapılacak yasal düzenlemelere fikri altlık oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study prepared as Master Degree thesis on the subject of 'Legal Protection For Electronic Databases Under Copyright Law'. It is extremely important to protect datas in electronically in our digital world. To avoid violation of rights, significant studies and protection methods have being developed on both legally and technologically. Herein my study, database as term, database variants, legal characteristic of electronical databases, right oweneship of electonical databases, transfer or restrict of the rights, virtual violation of the rights, judicial actions to avoid the voilences as well how to follow legal paths in the violence cases are investigated, technological custody is explained.It is hard to tell that academical and legal studies are adequate in our country. Studies are limited by the changed which have been done for adaptation to EU Law norms. I aim a contribution to studies of legal protectıon for electronic databases in literature and future legislative regulations.