2008 finansal krizinden sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası uygulamaları
Central Bank of the Republic of Turkey monetary policyafter the 2008 financial crisis practices
- Tez No: 586379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
2008 küresel finansal krizi Merkez bankaların para politikalarında değişikliğe sebep olmuştur. Bu çalışmada 2008 finansal krizi sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının(TCMB) para politikasında yaşanan değişiklikler ele alınmıştır. Kriz sonrasında TCMB para politikası amaç ve araçlarında değişiklikler yaşanmıştır. TCMB açısından 2001 krizi sonrasında ortaya atılan finansal istikrar kavramı söylemleri 2008 krizi sonrasında daha belirgin hale gelmiş ve TCMB para politikası amacı fiyat istikrarı ve finansal istikrar olmuştur. TCMB amaçları ile birlikte araçlarında da değişiklik yaparak kriz sonrasında yeni bir döneme başlamıştır. Merkez bankasında geleneksel para politikası araçlarının yanında geleneksel olmayan politikası aracı olarak Rezerv Opsiyon Mekanizması(ROM), faiz koridoru, zorunlu karşılık oranları kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır, birinci bölümde kriz kavramı ele alınmış ve açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde para, para politikası, politika araçları ve Merkez bankacılığı incelenmiştir, üçüncü bölümde kriz sonrasında TCMB'nin uygulamaları ele alınmıştır. Çalışmanın kapsamında 2008 kriz sonrasından başlayarak 2017 yılına kadar uygulanan para politikası ele alınmıştır. Tezimizin sonucunda Merkez bankasının geleneksel ve yeni para politikası araçlarının birbiriyle entegre hale getirerek başarılı bir şekilde kullandığı ve ekonomik gelişmelere hızlı aksiyonlar alarak müdahale edebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 2008 global financial crisis has caused changes in central banks. In this study, the changes experienced in the CBRT were discussed after the 2008 financial crisis. In the aftermath of the crisis, the aims and instruments of the CBRT monetary policy changed. Discussions of the concept of financial stability emerged after the crisis of 2001 in terms of the CBRT became more evident after the 2008 crisis and the aim of the CBRT monetary policy was price stability and financial stability. It has begun a new era in the aftermath of the crisis by making changes in its instruments as well as its aims. In addition to traditional monetary policy tools, the central bank used non-traditional policy tools such as ROM, Interest Rate Corridor, and required reserve ratios. The aim of this study is to analyze within the monetary policy implemented by the CBRT after the crisis. The study is divided into three sections, the first chapter deals with the concept of crisis and attempts to explain it. In the second part, money, monetary policy, policy instruments and central banks were tried to be explained. In the third and last section, the applications of CBRT were taken after the crisis. Within the scope of the study, the monetary policy implemented from the beginning of the crisis until the year 2017 was discussed. In the last part of this study, it was seen that the Central Bank successfully intervened by integrating traditional and new monetary policy tools into one another and taking rapid action in economic development.