Three essays on monetary policy implementation
Para politikası uygulaması üzerine üç makale
  1. Tez No: 554263
  2. Yazar: GÖKHAN ŞAHİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELVA DEMİRALP CUDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Birinci bölüm ilk olarak gazete içeriğini tarayarak yüksek frekanslı haber taraflı algı indeksi oluşturan otomatik bir sistem geliştirmektedir. Bu sistem haberleri iyi, kötü ve etkisiz olarak sınıflandırmaktadır. Bu bölüm daha sonra algı indeksiyle Türkiye'deki şu finansal piyasalardaki ilişkiyi incelemektedir: döviz piyasası, borsa ve tahvil-bono piyasası. Döviz piyasalarındaki bulgular, makroekonomik değişkenler kontrol edilerek, Türk Lirası'nın (TL) Amerikan Doları (USD) karşısındaki değerini göstermektedir. Bulgular bu değişkenlerin farklı zaman ufuklarında etkili olduğunu göstermektedir. Amerikan ekonomik temelleri verileri çabuk etkili olmakta ve olumlu haberler USD'nin değer kazanmasına sebep olurken Türkiye ekonomik temel verileri TL'nin haftalık vadede değerlenmesine sebep olmaktadır. Algı indeksinde bulgular bu değişkenin anlamlı etkisi olduğunu göstermekte yetersiz kalmıştır. Ancak indeksin alt kalemleri haftalık vadede anlamlı etkiye sahip olmaktadır. Portföy güncelleme süreci bu etkinin gecikmeli olarak görülmesinin sebebi olabilir. Algı indeksinin borsa üzerindeki anlamlı etkisi günlük ve haftalık vadede görülmektedir. Tahvil-bono piyasalarındaki hesaplama yöntemi güvenilir sonuçlar üretmekte yetersiz kalmıştır. İkinci bölüm faiz oynaklığının para politikası aracı olarak etkisini incelemektedir. 2008-2009 küresel finansal krizden sonra, miktarsal gevşeme programlarının sonucu olarak likite fazlalığı görülmüştür. Gelişmiş ülkeler çabuk toparlanamadığı için bu likidite gelişmekte olan ülkelere yönelmiştir. Bu ülkeler sermaye hareketlerinin yan etkileriyle mücadele etmeye başvurmuşlardır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz koridoru sistemini tanıtmıştır. Bu bölüm, faiz koridoru sisteminde, faiz oynaklığının sermaye hareketlerini kontrol edip edemediğini incelemektedir. Sonuçlar ortalama fonlama faizinin sermaye hareketleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Diğer yanda, para politikası koşullarındaki belirsizlik riskten kaçış dönemlerinde sermaye girişlerini azaltmaktadır. Üçüncü bölüm para politikası iletişimi karmaşıklığının finansal piyasalar üzerindeki etkilerini incelemektedir. Merkez bankalarının kararları finansal piyasalarda oynaklığa sebep olabilir. Bu kararların altındaki gerekçeler de piyasaları sarsabilir. Bu bölüm finansal piyasalarda merkez bankası kararlarından kaynaklanan oynaklık etkilerini azaltacak seçenekler üzerine odaklanmaktadır. Duyuruların geciktirilmesi ve yalın bir dil kullanılması seçenekleri test edilecektir. Bu çalışma Bank of England tarafından yayınlanan toplantı özetlerine odaklanmaktadır. Bulgular bu çözümlerin borsa, döviz ve faiz piyasalarındaki oynaklığı azaltma konusunda bir çare üretemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The first chapter, initially, develops an automated system that conducts a content analysis using newspaper coverage to generate a high frequency news-driven sentiment index. The system classifies the news as good, bad or neutral. Then, the chapter investigates the relationship between the sentiment index and the financial markets in Turkey: exchange, stock and bond markets. The findings on the exchange markets show the value of Turkish Lira (TL) against the US Dollar (USD) and the emerging market currencies after controlling for the macroeconomic fundamentals. The findings hint these variables are affective in varying horizons. The US economic fundamentals have immediate impact and positive announcements appreciate the USD whereas the positive Turkish economic figures appreciate the TL in the weekly term. The conclusion on the sentiment index shows the index fails to have a significant impact. The shocks in sub-indices of the sentiment, on the other hand, become significant in a week. Possibly, the portfolio adjustment process is the reason behind the delay of the impact. The significant impact of the sentiment on the stock market appears both in daily and weekly terms. The estimation process of the bond markets fails to produce reliable estimates. The second chapter investigates the role of interest rate volatility as a monetary policy tool. After the 2008-2009 global financial crisis, there was abundance of liquidity as a result of large-scale quantitative easing programs. As the advanced countries did not recover quickly, the liquidity was channeled to emerging economies, which then attempted to cope with potential side effects of capital flows. The Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) introduced the asymmetric interest rate corridor. This chapter investigates whether interest rate volatility, under the interest rate corridor, can tame capital flows. The results reveal that the average funding rate has a significant impact on capital flows. On the other hand, uncertainty in monetary policy conditions can mitigate capital inflow surges during risk-off periods. The third chapter examines the impact of complexity of monetary policy communication on financial markets. Central banks' decisions can create volatility in financial markets. In addition, the arguments underlying these decisions can distort the markets. This chapter focuses on the alternatives that central banks can adopt to reduce the volatility of financial markets stemming from their decisions. Postponement of publication and usage of clear language are the options to be tested. The study focuses on the minutes released by the Bank of England. The results imply that these solutions do not provide a panacea for lowering volatility in the stock market, exchange rates or interest rates.