Göz tutulumu olan ve olmayan behçet hastalarında serum sortilin düzeylerinin lipid metabolizması ile ilişkisi
The relationship between serum sortilin levels and lipidmetabolism in behcet's patients with and without ocular involvement
- Tez No: 586432
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLNUR ANDİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Göz Hastalıkları, Romatoloji, Biochemistry, Eye Diseases, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Behçet hastalığı, patogenezi hala belirsiz olan sistemik enflamatuar bir hastalıktır. Tüm kronik, sistemik enflamatuar hastalıklarda olduğu gibi Behçet hastalarında da gelişen endotel disfonksiyonu ve kronik enflamasyon sebebiyle hastalarda ateroskleroz gelişme ihtimali yüksektir. Temel patolojisi vaskülit olan Behçet hastalığında birçok enflamatuar molekül incelenmesine rağmen, hastalığın ilerleyişini ve organ tutulumunu öngören herhangi bir biyobelirteç tanımlanmamıştır. Sortilin, SORT1 geni tarafından kodlanan, VLDL sentezi ve LDL'nin hücre içine alımı ile ateroskleroz gelişiminde rol oynayan bir proteindir. Proprotein konvertaz subtilisin / kexin tip 9 (PCSK9) ise LDL reseptörünü (LDLR) parçalayarak kolesterol metabolizmasının düzenlenmesinde görev yapan ve hepatik ApoB lipoprotein alımında azalmaya sebep olan bir serin proteazdır. Bu tez çalışmasında Behçet hastalarında lipid metabolizmasını incelemek için, kolesterol metabolizmasında rolü olan sortilin, PCSK9, OxLDL ve ApoB100 parametrelerinin analizlenmesi amaçlanmıştır. Behçet hastaları herhangi bir organ tutulumu olmayan (n=16), sadece göz tutulumu olan (n=16) ve sadece vasküler tutulumu olanlar (n=15) şeklinde gruplandırılmış ve bu hastalarda sağlıklı kontrollerde (n=17) ve enflamatuar ve otoimmün bir hastalık olan AS (n=17) hasta kontrollerinde LDL-K, Total Kolesterol ve TG düzeyleri çalışıldı. Hasta ve kontrol serum örneklerinde OxLDL, ApoB100, Sortilin ve PCSK9 konsantrasyonları ELİSA metodu ile tayin edildi. LDL-K, Total Kolesterol, Sortilin ve PCSK9 düzeyleri Behçet hastalarında sağlıklı kontrollere göre yüksek bulunmuştur. Bu bulgularla birlikte, Behçet hasta grubunda Sortilin ile LDL-K ve PCSK9 arasında pozitif korelasyon bulunması; sortilinin hepatik VLDL sentezini arttırdığı ve aynı zamanda LDLR yıkımını sağlayan PCSK9 ile etkileşime girerek dolaşımda LDL kolesterol düzeyini daha da arttırmasıyla aterosklerotik lezyon oluşumuna yol açtığı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Behcet's disease is a systemic inflammatory disease whose pathogenesis is still unknown. As in all chronic, systemic inflammatory diseases, patients with Behçet's disease are at high risk of developing atherosclerosis due to endothelial dysfunction and chronic inflammation. Although many inflammatory molecules have been studied in Behçet's disease, the basic pathology of which is vasculitis, no biomarkers predicting the progression and organ involvement of the disease have been identified. Sortilin is a protein encoded by the SORT1 gene, which leads to the development of atherosclerosis in VLDL synthesis and the uptake of LDL into the cell. Proprotein convertase subtilisin / kexin type 9 (PCSK9) is a serine protease that acts to regulate cholesterol metabolism by degrading the LDL receptor (LDLR), causing a decrease in hepatic ApoB lipoprotein uptake. In this study, we were aimed to analyze the parameters of sortilin, PCSK9, OxLDL and ApoB100 which are involved in cholesterol metabolism in order to investigate lipid metabolism in Behçet's patients. When Behçet's patients were grouped as having no organ involvement (n = 16), having only eye involvement (n = 16), and having only vascular involvement (n = 15), healthy control (n = 17) and ankylosing spondylitis an inflammatory and autoimmune disease (n = 17) LDL-C, Total Cholesterol and TG levels were studied in these groups. OxLDL, ApoB100, Sortilin and PCSK9 concentrations were determined by ELISA method in patient and control serum samples. LDL-C, Total Cholesterol, Sortilin and PCSK9 levels were higher in Behçet's patients compared to healthy controls. With these findings, positive correlation between sortilin and LDL-C and PCSK9 in Behçet's patient group. It supports the view that sortilin leads to atherosclerotic lesion formation by increasing hepatic VLDL synthesis and also increasing sorting of LDL cholesterol levels in circulating by interacting with PCSK9 which provides LDLR degradation.