İslam iktisadında kripto paraların yeri
Cryptocurrencies in i̇slamic finance
  1. Tez No: 586433
  2. Yazar: MUHAMMET MUSTAFA ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SIRMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Para, günümüz dünyasında artmakta olan ticari faaliyet ve mübadeleler kapsamında sürekli olarak karşı karşıya kaldığımız bir olgudur. Paranın günümüzde çok fazla şekil aldığını hepimiz bilmekteyiz. Emtia paralardan itibari paralara, sanal paralardan kripto paralara kadar mübadele aracı olarak kullanabileceğimiz para çeşitleri artmıştır ve artmaya devam etmektedir. Tarih boyunca paranın makul bir istikrarlı serüveni vardı, ancak teknolojinin gelişimiyle hızlı bir şekilde para anlayışımız değişmiştir. Kripto paralar yavaş yavaş günlük hayatımıza oturmaya başlamıştır. Peki bu gelişimin Fıkhî değerlendirilmesi nasıl yapılmıştır? Bu tezde kripto paralara geçmeden öncelikle para kavramının anlamını, paranın taşımış olduğu özellikleri ve İslam'da para anlayışından bahsedilecektir. Kripto paraların teknolojik altyapısı olan Blockchain (blokzinciri), işlemlerin güvenliğini nasıl sağladığı anlatılacaktır. Kripto paraların çeşitleri ve dünya genelinde uygulamaları ve hukuki statüleri değerlendirilecektir. Son kısımda ise İslam hukukçuların kripto para hakkındaki görüşleri bildirilecektir.
Özet (Çeviri)
Money is a phenomenon that we are constantly facing in the context of increasing commercial activities in our daily lives. It has a lot of shapes and features in today's world. From commodity money to fiat money and virtual money to cryptocurrencies, the variety of the types of money that we can use today as a medium of exchange has increased and will continue to increase. Throughout history, money had a reasonable steady evolution, but technological advancement has changed our understanding of money. The increasing interest to cryptocurrencies has moved the new money in to our daily lives. But how is this money evaluated on a Shariah compliance level? In this study, the meaning of the concept of money, the characteristics of money and the understanding of money in Islam will be explained. With blockchain technology the security of transactions will described. The types of cryptocurrencies, the international applications and legal statuses will be evaluated. In the last part, the opinion and evaluation of Islamic jurists about cryptocurrencies will be clarified.