Demiryollarında esneklik değişimlerinin düşey tekerlek kuvvetleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of railroad stiffness changes on the vertical wheel forces
  1. Tez No: 586446
  2. Yazar: ERDEM BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ÖZGÜR BEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, dinamik yük tahminlerinde kullanılan hatta ait esneklik değerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi hedeflenmiştir. Tek dingil altındaki esnekliğin, çift dingilli sistemlerdeki değişimi gözlemlenmiştir. Bu amaçla iki dingilin hatta oluşturduğu sehim eğrileri çizdirilmiş ve bu eğrilerin birbiriyle olan girişimi incelenmiştir. Ayrıca, EN 13848-5 yönetmeliğinde uyarı, müdahale ve acil müdahale limit durumları için belirtilen düşey düzensizlik değerlerinde ortaya çıkan dinamik yük katsayıları tespit edilmiştir. Sonuç olarak çift dingilli sistem altındaki birim direncin, tek dingil altındaki düşey birim direncin 2 katından az, eşit veya daha fazla olduğu dingil aralık mesafeleri tespit edilmiştir. Ayrıca, yönetmelikte belirtilen değerlere göre artan ve azalan profil bozukluklarındaki geçiş durumları için farklı esnekliğe sahip hatlarda Bezgin Etki Katsayısı ve Genişletilmiş Bezgin Etki Katsayısının yüksek bir aralıkta değiştiği görülmüştür. Dolayısıyla yönetmelikte limit durumlar için belirtilen düşey düzensizliğin hesaplanmasında, deforme geçiş uzunluğu ve deforma çukur çapı gibi özelliklere ek olarak hat esnekliğinin de göz önünde bulundurulmasının gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, determination of track stiffness value which is used to estimate dynamic loads is aimed. The chance of one axle stiffness in the two-axle systems is observed. To this end, deformation curves under the two-axle are drawn and interaction of these deformation bowls are examined. Besides, occurring dynamic loads for vertical irregularities in the alert limit, intervention limit and intervention alert limit specified in EN 13848-5 regulation are determined. As a result, axle distances that stiffness under two-axle is less than, equal to or more than 2 times of stiffness value under one axle load are found. Besides, in ascending and descending track profiles according to the values in regulation, it is seen that Bezgin Impact Coefficient and Extended Bezgin Impact Coefficient vary in large range. So it is proved that track stiffness must be considered while calculating vertical irregularity limites in regulation extra to the irregular transition length and deformation bowl diameter.