Farklı ulaşım araçları içinde pm2.5 konsantrasyonunun belirlenmesi ve çevresel faktörlerle ilişkisinin incelenmesi
Determination of PM2.5 Concentration in Different Transportation Vehicles and Investigation of its Relation with Environmental Factors
  1. Tez No: 586445
  2. Yazar: FAZİLET ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Haziran 2016- Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul'da gün içinde kişilerin seyahat ederken kullandıkları beş farklı ulaşım türünde (otomobil, otobüs, metrobüs, deniz otobüsü ve feribot) araç içinde ve dış ortamda PM2.5 ölçümleri yapılmıştır. Kişilerin ulaşım araçları içinde maruz kaldıkları ortalama PM2.5 konsantrasyonları belirlenmiş ve istatistiksel analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Ulaşım araçları içinde ölçülen PM2.5 konsantrasyonları ulaşım türüne göre farklılık göstermiştir. Ulaşım araçları içinde en yüksek ortalama PM2.5 konsantrasyonu 76B No.lu otobüs hattında 44,5±38,6 μg/m³ olarak ölçülmüştür. Ulaşım araçları içinde en düşük ortalama PM2.5 konsantrasyonu ise otomobil içerisinde cam kapalı ve klima iç hava sirkülasyonu ile çalışır durumda seyir halinde iken 7,6±5,7 μg/m³ olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PM2.5 measurements were carried out in and out of the vehicle in five different types of transportation (car, bus, metrobus, sea bus and ferry) used by commuters during the day in Istanbul between June 2016 and September 2017. The mean exposure concentrations of PM2.5 in the transportation of commuters were determined and statistically analyzed in which people were exposed to in transport vehicles. . The concentrations of PM2.5 measured in transport vehicles differed according to the transportation type. The highest average concentration of PM2.5 in transport vehicles was measured as 44,5±38,6 μg/m³ in the bus line 76B. The lowest mean concentrations of PM2.5 in transportation vehicles were measured as 7,6±5,7 μg/m³ when the windows were close in the private car.