Ortadoğu coğrafyasına yönelik yapılan filmlerde verilen mesajların din ve inanç yönünden değerlendirilmesi
Religious evaluation of the messages of the movies focused on the middle east region
  1. Tez No: 586478
  2. Yazar: HALİT KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Religion, Performing and Visual Arts, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ortadoğu üç ilahi din olan İslamiyet, Hristiyanlık ve Yahudilik için önemli ve kutsal olarak kabul edilmiştir. Özellikle Kudüs gerek stratejik konumu gerekse dini açıdan üç ilahi dinin ilgisini günümüzde dahi çekmektedir. Sinema, diğer teknolojik gelişmelerle birlikte insanların duygu ve düşüncelerini kısmen veya bazen tamamen yönlendirebilen önemli stratejik araçlardan birisi haline geldiği görülmektedir. Sinema ve türevleri ile insanlar kendi duygu, düşünce, ideoloji, fikir inanç gibi daha birçok şeyleri belirli bir kalıba koyarak kitlelere aktarabilmektedir. Yapılan bu çalışma ile Ortadoğu bölgesine yönelik yapılan ve belirli kriterlere göre seçilen yedi filmde verilen mesajlar incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile uzun metraj senaryoya sahip filmlerde izleyiciye verilen doğrudan veya dolaylı mesajların bazılarının gerçeği yansıtmadığı görülmüş olup, insan bilinci üzerinde kısmi manipülasyonlara sebebiyet verebileceği kanaati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Various regions of The Middle East has been recognized as important and holy region for the three religions as Islam, Christianity and Jewish. Especially in terms of both its strategic location and its holiness situation, Jerusalem still attracts the attention of the three religions. Cinema has become one of the important strategic tools that can directly effect people's feelings and thoughts partially or sometimes completely bu using other technological developments. So, the manipulation of people on the basis of emotions, ideas, ideologies, beliefs and ideas is quite possible by using cinema and other multimedia sources. In this study, the messages of the seven films selected according to certain criteria focused on the Middle East region were examined. As a result of this study, it has been seen that some of the direct or indirect messages given to the audience in the feature films do not reflect the reality and it is concluded that it may cause partial manipulations on human consciousness.