Arşivcilik mesleği çalışanlarının iş tatmini olgusunun ölçülmesi
Measurement of job satisfaction of archiving profession employees
- Tez No: 586489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Archive, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İş tatmini kavramı geçmişten günümüze kadar çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramın ortaya çıkmasına sebep olan en önemli etmen ise mesleki tatminsizliklerin yaşanmasıdır. Bu durum bazen grev bazen iş yavaşlatma gibi çeşitli eylemleri de beraberinde getirmektedir. 21.yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte dijitalleşme mesleğimizle bütünleşmiş ve çalışma ortamında, çalışma şartlarında değişimler olmuş ve dijitalleştirme sürecinde bilgili ve deneyimli çalışanlara ihtiyaç artmıştır. Kurumların bu ihtiyacına karşılık arşivcilerinde taleplerinde değişiklikler olmuştur. Bu taleplerden gelir düzeyinin iyileştirilmesi, sosyal hakların sağlanması ve yöneticilerin daha itinalı olması daha fazla önem taşır hale gelmiştir. Gün geçtikçe arşivlere verilen önem artmakta ve arşivci istihdamı da bu oranda artış göstermektedir. Bu artış arşivcilerin isteklerini daha yüksek sesle duyurmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The term job satisfaction has been discussed from past to present in many different ways. The major reason of this term being discussed is the matter of dissatisfaction. This brings alone various actions like strikes and slowdown strikes. Digitisation has been integrated with our job, there has been some changes on the working environment and conditions and the need for informed and experienced employee has occured with the technological developments in the 21st century. In addition to the institutions' expectations there has been changes in archivists' demands. Some of archivists' demands have been more important such as increase in level of income, social rights and the attitudes of managers. Archives are becoming more important for institutions thus there is an increase in the employment of archivists. This increase has provided archivists to express themselves in a more effective way.