Kayseri Barbaros Sağlık Ocağı bölgesinde doğum yapan kadınların aile planlaması yöntemi kullanma durumlarının saptanması
Determination of the condition of family planning usage by the women who delivered in the region of Kayseri Barbaros Health Center
- Tez No: 58650
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Kayseri ili Barbaros Sağlık Ocağı Bölgesinde 1995 yılının ilk yarısında doğum yapan 270 kadının doğum öncesi ve doğum sonrası AP kullanma durumlarını tesbit etmek için yapılmıştır. Kadınlara araştırmacı tarafından anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamındaki kadınların eğitim seviyesi, ilk evlilik yaşları ve ilk gebelik yaşları düşüktür. Gebelik düşük, ölü doğum, isteyerek düşük gibi doğurganlık ölçütleri düşük bulunmuştur. Kadınlarda doğumdan sonra başka gebelik isteme oranı düşük (% 39.1) olmasına rağmen AP kullanma oranı çok yüksek değildi (% 54.2). Özellikle emzirmenin etkili bir kontrasepsiyon yöntemi olduğu şeklindeki inanış doğum sonrası dönemde AP'nın başarı şansını azaltmaktadır. Doğumdan önce ve sonra tıbbi personelden bilgi alma oranı düşük bulunmuştur.100 AP hakkında sağlık çalışanları istenilen oranda bilgi kaynağı olarak kullanılma maktadır. Kadınların kontrasepsiyon yöntemleri hakkındaki bilgisinin az olduğu anlaşılmıştır. Özellikle RİA, prezervatif ve hap dışındaki yöntemler daha az bilinmektedir. Kadınlara daha fazla seçenek sunmak kuşkusuz, AP hizmeti alan kadın yüzdesini artıracaktır. Sonuç olarak; AP'nın sadece Sağlık Bakanlığının gayretleriyle yürütülemeyeceği açıktır. Halk, devlet ve medyanın birlikte uyum içinde çalışması esastır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in Barbaros Health Center in Kayseri in order to evalu ate the condition of Family Planning usage of 270 women before and after delivery, who delivered in the first half of 1995. By giving a questionaire, we gathered our data. The educational level, the ages of the women at their marriage and first preg nancy were low. The fertility indexes, such as rates of pregnancy, abortion, still-birth and induced abostion were found to be low. Although the ratio of intending more pregnancies after the delivery (% 39.1) was low, the percentage of women using Fa mily plannig (% 54.2) was not so high. Especially, a widely accepted belief that bre ast-feeding is an effective way of contraseption, diminishes the propability of succee ding in family planning in postpartum period. The ratio of getting information from the medical staff before and after the delivery was so high. *ASY0;i MEBIÎ-.Zİ102 About family planning the medical attends are not used as a source of informati on in desired frequency. It was noticed that the knowledge about women of contracep tion was poor. Especially, the contraceptive methods except from RİA, Oral contra ceptive pills and condom were known less. Providing a good many alternatives, we can increase the percentage of women receiving family planning. Finally, it's obvious that Family Planning can't be successfully carried out by the efforts of the Ministry of Health alone, working in harmony of peopye, goverment and the media together is highly essential.